Čtvrtek, 28. března 2024

Včasné varování. Rakousko testuje odpadní vody na koronavir

Včasné varování. Rakousko testuje odpadní vody na koronavir

Rakouským vědcům se podařilo prokázat zbytky SARS-CoV-2 ve vzorcích z čistíren odpadních vod. Díky tomu lze rozeznat lokální výskyt viru například v místech s nižším oficiálním počtem nakažených a lépe určovat potřebná opatření.

Tisíce vědců napříč vědeckými obory se v současnosti zabývají otázkou, jak odhalit skutečný počet lidí nakažených virem SARS-CoV-2. Týmy z celého světa vkládají naděje do analýzy vzorků odpadních vod. Ty totiž obsahují nepatrné zbytky viru, nejsou infekční a nevyžadují rozsáhlé testování jedinců.

Čistírny odpadních vod jako zdroj informací

Odpadní vody nyní zkoumali i výzkumníci z Technické univerzity ve Vídni a Univerzity Innsbruck a oběma spolupracujícím týmům se podařilo zbytky viru v odpadních vodách prokázat. Podobné výzkumy nyní probíhají i v Nizozemsku a USA a testování odpadních vod chystá i Austrálie.

Rakouští vědci nyní zkoumají, jak přesně výskyt zbytků viru v odpadní vodě souvisí s počtem nakažených v dané oblasti. Značná část infikovaných osob, včetně těch se slabými příznaky nebo zcela bez příznaků, totiž virus vylučuje ve stolici, která se prostřednictvím kanalizace dostává do centrálních čistíren odpadních vod. Vzorky odpadních vod tak často vypovídají o oblastech zahrnujících celá města nebo dokonce i regiony.

Analýza odhalí i nejmenší částice viru

Díky analýzám na základě polymerázové řetězové reakce lze odhalit i nejmenší neinfekční částice viru, respektive jeho RNA. Právě odhalení i těch nejmenších stop je klíčové, protože podíl virové RNA v odpadní vodě je výrazně nižší než koncentrace viru v infekčních kapénkách. Odpadní vody proto nelze považovat za infekční riziko, dodávají výzkumníci.

Včasné varování i efektivnější opatření

Vědci vídeňské a innsbrucké univerzity budou nyní dále pokračovat ve výzkumu a analyzovat další vzorky z různých regionů, aby vytvořili základ pro epidemiologický monitorovací systém odpadních vod. Informace o skutečném rozšíření koronaviru v dané oblasti lze využít pro včasné varování. Zdravotníci a epidemiologové díky nim mohou také rychleji a efektivněji rozhodovat o aktuálních opatřeních a lépe odhadovat jejich účinnost.

Foto: ČOV ve Vídni (C) MA18/Christian Fürthner

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů