Pátek, 29. března 2024

Češi chtějí recyklovat a šetřit energie, vadí jim skládky i spalovny. Pomoci jim může nová aplikace www.KAMsNIM.cz

Češi chtějí recyklovat a šetřit energie, vadí jim skládky i spalovny. Pomoci jim může nová aplikace www.KAMsNIM.cz

Celkem 96 % Čechů se snaží chránit životní prostředí, ukázal průzkum veřejného mínění agentury STEM/MARK. Jedním z oblíbených způsobů ochrany životního prostředí je zodpovědné nakládání s odpady. Co se týče jejich třídění, jsme mezi Evropany přeborníky, odpad třídí na 91 % Čechů. Celkem 78 % dotázaných se také snaží šetřit vodou a energiemi.

Co nám naopak vadí, je skládkování a spalování odpadu. Omezení skládkování je podle 89 % respondentů důležitým nástrojem pro zlepšení kvality životního prostředí. Podobně 70 % dotázaných by preferovalo, kdyby byl odpad recyklován namísto spalování.

Proti tomu, aby odpad končil zbytečně na skládkách a ve spalovnách, bojuje i nová aplikace s příhodným názvem Kam s ním?. Aplikace slouží jako průvodce při nakládání s odpadem a obsahuje mapu s více než 50 tisíci místy po celé České republice, kde se mohou lidé zbavit různých druhů odpadu. V aplikaci najdete kromě mapy klasických kontejnerů a sběrných dvorů, i místa zpětného odběru a další alternativy, jak odpad recyklovat. Vyzkoušet ji můžete na adrese www.KAMsNIM.cz nebo si ji stáhnout do mobilního telefonu.



K omezení skládkování a spalování nás mimo jiné tlačí i závazky k Evropské unii. Evropská legislativa nastavuje maximální úroveň skládkování na 10 % a vede členské státy k odklonu tohoto odpadu do recyklace. Česká republika se dále zavázala k ambicióznímu cíli EU, podle kterého by měla v roce 2035 recyklovat až 65 % komunálního odpadu.

"V tuzemsku navrhovaná legislativa však neobsahuje žádný nástroj, který by důkladnější recyklaci podpořil, a zamezil tak vyššímu procentu spáleného odpadu na úkor recyklace. Připravovaný zákon sice formálně obsahuje evropské cíle, ale neobsahuje žádné nástroje jak odpady efektivně směřovat do recyklace. Na tom se shoduje stále větší řada odborníků," komentuje situaci Jitka Zítková ze společnosti STEM/MARK.

Jako problematické se ukazuje i možné zvýšení poplatků za odpady. Většina dotázaných v současnosti platí poplatek v rozmezí 400 až 800 korun ročně a lidé by spíše uvítali jeho snížení. Pokud by však byla schválena nová odpadová legislativa, která zvyšuje skládkovací poplatek obcím, mohlo by to postihnout i jejich občany.

Zdroj: STEM/MARK, www.KAMsNIM.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů