zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 55 lety byla otevřena čistírna odpadních vod v Praze-Troji

05.05.2020
Voda
Čištění odpadních vod
Před 55 lety byla otevřena čistírna odpadních vod v Praze-Troji

Ústřední čistírna odpadních vod (ÚČOV) v Praze-Troji byla otevřena před 55 lety, 5. května 1965. Kvůli problémům s technologií byla ale nakonec zprovozněna až v průběhu roku 1967. Vznikla v blízkosti původní čistírny na Císařském ostrově. Ve své době patřila ÚČOV k největším v Evropě, časem ale její výkon nestačil. Proto byla v 80. a 90. letech rekonstruována a dostavována. Nedostatečnou kapacitu měly například lapáky písku a dmychárna.

V září 2018 město zprovoznilo novou vodní linku ÚČOV, která je součástí celkové modernizace čistírny. Stavba vyšla na více než šest miliard korun, evropskou dotaci se městu získat nepodařilo. Letos v březnu pak Pražská vodohospodářská společnost (PVS) podepsala smlouvu na zhotovení projektu rekonstrukce staré vodní linky. Začít by mohla příští rok. Součástí projektu úprav ÚČOV je i oprava nakládání s kaly, které při čištění vznikají. Ta by měla začít po roce 2024.

Předchůdkyní ÚČOV byla první čistírna odpadních vod pro Prahu v Bubenči, která byla postavena již začátkem minulého století a fungovala v letech 1906 až 1968. Areál, který patří k unikátním objektům české průmyslové architektury, byl v roce 1991 prohlášen za kulturní památku a v roce 2010 za národní kulturní památku.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí