zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobré zprávy z Moravy. Ledoví muži révu ušetřili, kvést by mohla za 20 dní

19.05.2020
Zemědělství
Dobré zprávy z Moravy. Ledoví muži révu ušetřili, kvést by mohla za 20 dní

Předpověď meteorologů, která varovala před mrazivými teplotami během svátků tzv. ledových mužů, se na Moravě nevyplnila. Teploty ve vinicích se udržely nad nulou, a tudíž nezpůsobily vážnější škody. Problémem dál zůstává sucho.

Ohlášené mrazy do vinic prozatím nedorazily. Nejnižší naměřená teplota v květnu byla 2 °C a podle odhadů vinařů by nemělo mrznout ani v dalších dnech.

Mnohem více vinaře trápí trvalé sucho. V dubnu byly srážky prakticky nulové a stav vody v půdě nezlepšily ani deště minulých dní. ,,Jsme rádi za každou kapku vody, ale srážky posledních dnů vláhový deficit určitě nenahradí. Je znát, že se nacházíme ve srážkovém stínu. I když v Čechách pršelo, na Moravě spadlo přibližně 12 milimetrů srážek, což je velmi málo," říká vinohradnický manažer skupiny BOHEMIA SEKT Josef Svoboda.

K obvyklým květnovým povinnostem vinaře, mezi které patří čištění kmínků od nežádoucích výhonů a stavby opěrných konstrukcí a plotů pro révu, častěji přibývá i závlaha. Zalévat se musí mladé rostliny, které by se bez dostatku vláhy neujaly.

Květ révy očekávají za 20 dní

Z hlediska teplot se letošní rok prozatím velmi podobá loňskému. Vinaři proto očekávají, že podobně jako vloni vykvete réva v první polovině června. ,,Jako vinaři si musíme zvykat na nový kalendář. Zatímco před deseti lety bylo obvyklé, že réva kvetla okolo 20. června, v posledních letech to bývá i o 2 až 3 týdny dřív," říká Svoboda.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí