zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeští celníci odhalili nelegální odpad z Itálie

25.05.2020
Odpady
Šlendryján
Jihočeští celníci odhalili nelegální odpad z Itálie

Jihočeští celníci odhalili v půlce května na hraničním přechodu Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku dopravce, který nelegálně převážel přes 24 tun odpadu z Itálie do Česka. O výši pokuty rozhodne Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), bude v řádech statisíců korun. ČTK to dnes řekli mluvčí jihočeských celníků Emanuel Breicha a ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček.

Celníci si nákladní vůz Volvo s českou registrační značkou vytipovali. Řidič naložil odpad v Itálii, náklad měl vyložit u firmy na Českobudějovicku. Při kontrole auta celníci zjistili, že vedle odpadu uvedeného v průvodních dokladech převáží řidič i drť směsného odpadu obsahující i plasty, molitan, hliník a korek.

"Obsah nákladového prostoru navíc vydával zápach typický pro komunální odpad. Přivolaní zástupci České inspekce životního prostředí potvrdili, že se jedná o nedovolenou přeshraniční přepravu odpadu," uvedl Breicha.

Auto celníci 16. května na hraničním přechodu odstavili, v cestě dál nepokračovalo. Celníci se na podobné případy zaměřují, letos už jich několik řešili.

Podle předpisu EU o přepravě odpadu může být pokuta až 50 milionů korun. "Reálně v tomto případě tak velká sankce nehrozí. Tohle je klasický pokus dostat sem špatný odpad," řekl Breicha. Podle Jiráčka je u podobných případů sankce v řádech statisíců korun. "Kamion je odstavený," řekl Jiráček. Odpad poslali inspektoři na rozbor.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí