zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francie podmíní vládní pomoc podnikům ekologií i relokalizací

01.06.2020
Firemní ekologie
Klimatické změny
Francie podmíní vládní pomoc podnikům ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou společnost Air France, které čelí potížím v důsledku celosvětové pandemie covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová.

Výrobce automobilů Renault by podle ministryně měl obdržet státní pomoc teprve poté, co se zaváže k tomu, že přestane rozvíjet výrobní kapacity v zahraničí.

Vláda slíbila poskytnout automobilce pět miliard eur (136 miliard korun) ve formě státních záruk na pomoc se zvládáním dopadů krize, byť ministr financí Bruno Le Maire dříve tento týden uvedl, že dohodu ještě není uzavřená. Jednání se podle něj nyní vede právě ohledně povinností, které budou automobilce z vládní pomoci vyplývat.

Le Maire v médiích o chystaném podpůrném balíčku pro celý automobilový průmysl prohlásil, že bude zvýšena finanční podpora elektrickým autům a zřízen dotační program pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, který jim umožní vyměnit stará auta za nová a ekologičtější. Podrobnosti ohledně načasování ani rozsahu pomoci ovšem neuvedl.

Ekologické podmínky se patrně nevyhnou ani národnímu leteckému přepravci Air France. Aby obdržela slíbené státní garance, bude společnost muset "drasticky" omezit letecký provoz na vnitrostátních linkách, neboť pro ně existuje alternativa ve formě vysokorychlostní železnice, řekla Borneová.

Minulý měsíc vláda aerolinkám, které kvůli pandemii potýkají s dramatickým propadem letecké dopravy, nabídla záchranný balíček v hodnotě sedm miliard eur (190 miliard korun) v podobě státních půjček i státem garantovaných úvěrů od bank.

Výměnou za garance slíbil přepravce snížit emise kysličníku uhličitého o polovinu do roku 2024, dodala Borneová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí