zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělský ústav varuje před mšicemi,někde jich je extrémně mnoho

15.06.2020
Zemědělství
Zemědělský ústav varuje před mšicemi,někde jich je extrémně mnoho

Extrémní výskyt mšic byl na začátku týdne zjištěn na Opavsku v lokalitě Březová a silný výskyt v Lípě u Havlíčkova Brodu. ČTK to dnes sdělila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Mšice mohou šířit rostlinné viry, které napadají brambory. Mšice se vyskytují i na ovocných dřevinách, zejména na jabloních a hrušních, ale také na zelenině.

"V prvním zmíněném místě bylo zachyceno až 164 ks samiček mšice broskvoňové na lapák a den, v Lípě pak deset samiček/den, přičemž za silný výskyt se považuje šest a více odchycených samiček mšice broskvoňové na lapák a den," uvedla mluvčí. Mšice broskvoňová s mšicí řešetlákovou jsou považovány za nejnebezpečnější pro sadbové brambory. "Uplatňují se jako nejefektivnější přenašeči virů způsobujících těžké virózy brambor," dodala mluvčí.

Ochlazení a srážky zhoršily podmínky pro přelety mšic, přesto je možné okřídlené samičky vidět na bramborách. V cukrovce a máku se daly potom pozorovat kolonie mšice makové, mšice zelená pak byla v řepce ozimé. "Naplní-li se předpověď a dojde k oteplení, předpokládáme opětovný nárůst migrace mšic," dodala Kršková.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí