zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeská města likvidují plevel často bez chemie

03.07.2020
Příroda
Urbánní ekologie
Středočeská města likvidují plevel často bez chemie

Středočeská města likvidují plevel často bez chemikálií, například Kladno i Příbram pořídily stroje, které pracují s horkou vodou nebo párou. Používání chemických látek při ošetřování zelěn omezuje například také Rakovník, zjistila ČTK.

Největší středočeské město, Kladno, od nepoužívá chemii od loňského roku. Přístroj, který pracuje s horkou vodou, využívá nejen k odstraňování plevele, ale pracovníci města s ním pravidelně umývají a dezinfikují zastávky, může se používat i na čištění mobiliáře, informovala ČTK mluvčí města Lucie Steinerová.

"Technické služby města Příbram používají na likvidaci plevele parní stroj - trysku o 90 stupních Celsia a lidskou práci ... nepoužívá se žádná chemie," sdělila ČTK na dotaz mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová s tím, že se tyto prostředky osvědčily.

Rakovník podle mluvčího Jiřího Cafourka dosud likvidoval plevel převážně chemicky a ve vybraných lokalitách ručně. "Přestože se používá koncentrovaný chemický prostředek, který dle bezpečnostního listu výrobce není toxický ani pro drobné živočichy, hledáme pro příští období náhradu za chemickou likvidaci, prozatím počítáme s omezením chemické likvidace v parcích a na náměstí," uvedl Cafourek.

Podle něj město uvažovalo i o pořízení parních přístrojů. "Vzhledem k finanční náročnosti není v současné době tento druh likvidace pro město akceptovatelný," dodal mluvčí. Podle něj radnice zvažovala i parní likvidaci pod tlakem, ale hrozí, že odlétající kamínky někoho zraní, případně poškodí fasádu domů nebo zaparkovaná auta.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí