zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dánská vládní koalice schválila daň na emise oxidu uhličitého

23.06.2020
Klimatické změny
Dánská vládní koalice schválila daň na emise oxidu uhličitého

Většinová dánská vládní koalice v neděli schválila zavedení daně na emise oxidu uhličitého a skleníkových plynů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Plán emise do roku 2030 zredukovat o 70 procent proti stavu v roce 1990 a být do roku 2050 klimaticky neutrální patří k těm nejambicióznějším na světě.

Dánsko chce snížit emise uhlíku o 3,4 milionu tun. Na základě takzvané zelené daňové reformy budou firmy platit daň za množství oxidu uhličitého, které vypustí do ovzduší. Vláda chce reformu projednat ještě letos.

Součástí plánu jsou rovněž investice do zelenějších paliv a do zachycování emisí oxidu uhličitého. Dánsko se též chystá zbudovat dva "zelené ostrovy" - větrné elektrárny v moři o celkové kapacitě čtyři gigawatty.

"Tato dohoda ukazuje zbytku světa, že kroky v oblasti klimatu a ekonomické obnovy jdou ruku v ruce," uvedlo dánské ministerstvo pro klima, energetiku a technickou infrastrukturu.

Klimatický plán Kodaně je ambicióznější než cesta, kterou razí Evropská unie. Členské země, kterou je i Dánsko, se zavázaly, že do konce desetiletí sníží emise oxidů uhlíku o 40 procent proti hodnotám z roku 1990.

Jeden ze dvou plánů, které nyní vyhodnocuje Evropská komise (EK), počítá s 50procentním snížením emisí v celé sedmadvacítce, druhý plán pak s 55procentním snížením. Cíl chce komise stanovit v září a nasměrovat blok ke splnění dlouhodobějšího plánu dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí