zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BUŇKA NA DEŠŤOVOU VODU POSKYTUJE PŘÍJEMNÉ POSEZENÍ A ÚKRYT PŘED VEDREM

20.08.2020
Voda
Urbánní ekologie
BUŇKA NA DEŠŤOVOU VODU POSKYTUJE PŘÍJEMNÉ POSEZENÍ A ÚKRYT PŘED VEDREM

Brno - Při tramvajové zastávce Výstaviště hlavní vstup v blízkosti Kongresového centra BVV je umístěna městská buňka se zelení, která efektivně zachytává a využívá dešťovou vodu. Jejím cílem je ochlazení okolí. Buňka nabízí posezení a úkryt před sluncem až pro 15 lidí a v místě by měla být dva roky.

Buňka je podobná altánku nebo zastřešeným lavičkám. ,,Biofiltr, do kterého stéká dešťová voda, ji zbavuje za pomoci sedimentace a fytotechnologií nečistot. Následně je voda uchovávána v nádržích, ze kterých je pomocí kapkové závlahy přečerpána k zavěšeným rostlinám. Díky rostlinám a odparu se zlepšuje mikroklima buňky a jejího nejbližšího okolí," popsal mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Konstrukce buňky je ze smrkového sušeného hranolu, vyztužená ocelovými patkami a nosníky. Střecha je pokryta polykarbonátovými deskami s fotovoltaickým systémem a led osvětlením. Buňka je energeticky soběstačná. Podlaha je z modřínového dřeva, boky jsou opatřeny dřevěnými závěsnými truhlíky se zelení. Rostou zde převislé letničky a trvalky s aromatickým účinkem. Biofiltr je osazen travinami a stromem dřezovcem trojtrnným.

Zdroj: https://priprav.brno.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí