zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktivisté protestovali na ministerstvu proti rozšíření letiště

24.08.2020
Doprava
Hluk
Aktivisté protestovali na ministerstvu proti rozšíření letiště

Papírové vlaštovky dnes létaly za zvuku přistávajícího letadla v budově ministerstva dopravy v Praze. Zhruba tři desítky aktivistů z hnutí Extinction Rebellion tak protestovaly proti plánovanému rozšíření Letiště Václava Havla. Aktivisté také spustili banner a maketu letadla z balkonu ministerstva, kam vylezli. Aktivisté požadují, aby ministerstvo vydalo k rozšíření letiště nesouhlasné stanovisko a usilovalo o zdanění leteckého paliva.

K ministerstvu dorazili členové hnutí kolem půl desáté dopoledne. Podle nich je nesmyslné rozšiřovat letiště a podporovat růst skleníkových plynů vnikajících vlivem letecké dopravy na "prahu klimatické krize". Tvrdí, že plánované úpravy by měly špatný vliv na kvalitu života městských částí nedaleko letiště i Pražanů obecně. Aktivisté chtějí, aby ministerstvo, vedle vydání záporného stanoviska k rozšíření letiště, zdanilo letecké palivo a peníze investovalo do udržitelné dopravy, například na budování bezpečné železnice.

Během protestu aktivistky v kostýmech letušky a pilotky spustily z balkonu maketu letadla a banner s nápisem "Nerozšiřujte letiště". Na místo pak dorazila policie, protože akce nebyla oznámena.

Stavba paralelní ranveje za zhruba devět miliard korun má začít v roce 2025 a navýšit kapacitu letiště. To loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících a ocitlo se tak na hraně své kapacity.

Proti stavbě nové ranveje se zatím úspěšně brání městské části Nebušice a Suchdol. Krajský soud v červnu zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje, ve kterých se vymezovala plocha pro stavbu paralelní ranveje. Soud tak učinil proto, že kraj nezohlednil některé zdroje hluku a emisí. Letiště společně se Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic pak podalo žádost na přiznání odkladného účinku kasační stížnosti do doby, než Nejvyšší správní soud rozhodne, ale neuspěly. Příprava územního řízení na stavbu nové ranveje tak zatím nemůže pokračovat.

Kromě ranveje chystá letiště i rozšíření druhého terminálu za 16 miliard korun, s plánovaným dokončením do roku 2028.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí