zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha bude svážet a třídit hliníkové kávové kapsle

28.08.2020
Odpady
Recyklace
Urbánní ekologie
Praha bude svážet a třídit hliníkové kávové kapsle

Pražský magistrát uzavře dohodu o sběru hliníkových kávových kapslí se společností Nestlé. Město umožní sběr kapslí ve svých kontejnerech na tříděný odpad a následně jej vyfakturuje výrobci. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Svoz chce Praha provádět v rámci zavádění tzv. cirkulární ekonomiky, která vychází z principu opakovaného využívání surovin, čímž se snižuje množství odpadů.

"Dosud končily kapsle ve směsném odpadu, a tedy následně buď na skládce, nebo ve spalovně. Dohodli jsme se, že umožníme vyhodit je do nádob na kov. Věřím, že to je inspirace i pro další firmy," řekl Hlubuček. Dosud je lidé mohli odevzdávat do recyklačních boxů v prodejnách Nestlé.

Lidé budou moci hliníkové kapsle vyhazovat do popelnic na kovový odpad a následně z něho budou vytříděny. Podle Hlubučka se jejich tříděním sníží množství směsného odpadu a zároveň bude vytříděna surovina, kterou bude možné dále využít. Hliník bude rozdrcen a znovu využit a zbytky kávy budou použity jako hnojivo.

TIP: Jakmile začne dohoda o třídění kávových kapslí skutečně platit, můžete je v Praze vhazovat do kontejnerů na kovy, které naleznete v mapě na Kam s ním.

Pražané mohou již nyní třídit kromě papíru, skla, plastů a krabic od mléka či džusů také plechovky. Loni vytřídili 421 tun plechovek, což je o asi 159 tun více než v předešlém roce.

Městská firma Pražské služby v loňském roce svezly v hlavním městě 266.000 tun komunálního odpadu a dalších více než 60.000 tun tříděného odpadu.

Redakčně upraveno.

Zdroj: ČTK

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí