zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma z Okříšek dodá do Polska linku zpracovávající odpadní plast

01.10.2020
Technologie
Obecné
Odpady
Recyklace
Firma z Okříšek dodá do Polska linku zpracovávající odpadní plast

Firma VIA ALTA z Okříšek na Třebíčsku postaví v Polsku linku za zpracování odpadního plastu. Jde o technologii, kterou vyvinula. Ze směsného plastu, který by jinak končil jako palivo v cementárnách, spalovnách nebo na skládce, umožňuje vyrábět například dlažbu, střešní krytinu nebo jiné konstrukční a dekorativní prvky. Při příležitosti dnešní prezentace nové technologie to ČTK řekla obchodní manažerka společnosti Petra Foltýnová.

Stavbu linky na válcované profily s roční výrobní kapacitou 7000 tun v Polsku podle Foltýnové zajistí VIA ALTA včetně souvisejících stavebních prací a napojení na inženýrské sítě. Jde o zakázku téměř na milion eur (v aktuálním přepočtu za víc než 26 milionů korun).

Technologie nazvaná Polybet podle firmy umožňuje zpracovat směsný plastový odpad, jehož třídění a čištění by bylo moc drahé. Nový materiál vzniká smísením tohoto plastu s pískem, sklem, popílkem nebo jinými tuhými materiály, které by třeba také jinak končily na skládce. Při teplotě od 180 do 230 stupňů Celsia se plasty roztaví, smíchají s tuhým plnivem a výsledná směs se válcuje nebo lisuje.

Zpracování těchto odpadů podle Foltýnové umožňuje šetřit základní suroviny a je i ekonomicky efektivní. Nový materiál má podobné využití jako beton, ale vzhledem k obsahu plastů má odlišné vlastnosti. Není nasákavý, takže odolává mrazu, má určitou pružnost, uvedla Foltýnová příklady.

Vývoj technologie v jejím počátku podle ní podpořila Technologická agentura ČR. Firma má v plánu stavět tato zařízení na míru podle potřeb zákazníků, uvedla. Do Polska míří první linka.

Společnost VIA ALTA se specializuje na výzkum, vývoj, konstrukci i dodávky jednoúčelových strojních zařízení zejména se zaměřením na využití odpadů. Firma zaměstnává 15 lidí, podle Foltýnové spolupracuje s dalšími společnostmi a vysokými školami. Podílí se například na projektu využití 3D tiskárny k výrobě stavebních dílů. Loňský roční obrat společnosti byl okolo 25 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí