Pátek, 19. dubna 2024

Veganská kůže z hub jako materiál budoucnosti?

Veganská kůže z hub jako materiál budoucnosti?

Kůže jako materiál s vysokou životností a širokými možnostmi využití nachází uplatnění v řadě oblastí našeho běžného života, například v nábytkářství nebo oděvnictví. Novou ekologičtější i eticky přijatelnější alternativu představuje veganská kůže z hub. Její značný potenciál nyní ve vědeckém magazínu Nature Sustainability představil mezinárodní tým vědců z vídeňské univerzity.

Výroba tradiční kůže se neobejde bez zvířat. Pravou kůži lze sice vnímat jako vedlejší produkt masného průmyslu, chov zvířat i způsob získávání kůže se ale s ohledem na etiku i ekologii jeví jako stále problematičtější, a to například kvůli odlesňování pro nové pastviny, emisím skleníkových plynů nebo využití problematických látek při zpracování materiálu, vysvětluje v průvodní zprávě Universität Wien. Výroba umělé kůže z polyvinylchloridů a polyuretanů zase spoléhá na chemikálie spojené s fosilními palivy, doplňuje vídeňská univerzita.

,,Do hry proto vstupují z hub získané kožovité materiály, které jsou CO2 neutrální a na konci životnosti jsou zpravidla zcela biologicky rozložitelné," říká Alexander Bismarck z chemické fakulty vídeňské univerzity, toho času působící jako hostující profesor na věhlasné Imperial College London.

Ohromný potenciál

Pro produkci kůže z náhradních materiálů lze využít levné zemědělské a lesnické vedlejší produkty, například piliny. Ty slouží jako základ pro mycelia neboli houbová vlákna. Odrostlá vlákna následně čeká fyzikální a chemické zpracování jako je lisování či propojení. ,,Ve výsledku se tyto řezy z houbové biomasy opticky podobají pravé kůži a mají srovnatelné materiálové i haptické vlastnosti," pokračuje vedoucí chemického ústavu Bismarck. Kůže z hub obsahuje především chitin a další polysacharidy. První firmy z oblasti biotech už takové materiály uvedly na trh, stojí v univerzitní zprávě.

V aktuálně publikovaném vědeckém článku se pracovníci pod hlavičkou vídeňské univerzity zabývali udržitelností hovězí a umělé kůže a představili potenciál náhradní kůže z hub. K hlavním výzvám zatím patří hledání homogenních a konzistentních mycelií, ,,která se vyznačují stejnoměrným růstem, konzistentní tloušťkou, barvou a mechanickými vlastnostmi," stojí v článku. Výzkumníci v tuto chvíli produkt považují zajímavý především pro ekologicky smýšlející spotřebitele, firmy a také pro rostoucí skupinu veganů. Technologie dosahuje znatelných pokroků, počet výrobců roste a autoři článku proto předpokládají, že nový materiál bude v oblasti eticky a ekologicky zodpovědných textilií hrát významnou roli.

Článek ve vědeckém měsíčníku Nature Sustainability

Leather-like material biofabrication using fungi, Mitchell Jones, Antoni Gandia, Sabu John und Alexander Bismarck, in: Nature Sustainability 2020, DOI: 10.1038/s41893-020-00606-1

Foto: (C) Alexander Bismarck

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů