Čtvrtek, 28. března 2024

Aplikace Kam s ním pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací a jídelen

Aplikace Kam s ním pomáhá s využitím potravin z uzavřených restaurací a jídelen

Uzavřením restauračních zařízení ze dne na den vyvstal pro jejich provozovatele problém, co s přebytečnými zásobami potravin. K jejich smysluplnému využití jim pomůže nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz. V mapě projektu ,,Kam s ním" totiž naleznou (mimo jiné) i místa, kde lze potraviny předat k charitativním účelům.

,,Od úterý 13.října potravinové banky ve všech regionech přijímají nevyužité zásoby potravin od všech stravovacích zařízení (zejména jídelny, menzy, velké restaurace). Minimální množství k odvozu je 20 kg. Darování je nutné předem telefonicky dohodnout, s ohledem na momentální lidské kapacity. Přijmout lze ovoce, zeleninu nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny. Darované potraviny budou rozděleny humanitárním organizacím pro pomoc nejpotřebnějším lidem. Neplýtvejme jídlem a pomozme, kde je potřeba!" sdělila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Jak to funguje?

V mapě na https://www.kamsnim.cz/categories/food naleznou uživatelé aktuálně celkem 25 míst, na kterých potravinové banky potraviny přijímají, včetně kontaktů a možnosti navigace na tato místa. Tím však možnosti, jak aplikace pomáhá v této nelehké době, zdaleka nekončí! ,,V mapě na https://www.kamsnim.cz/browse/reuse postupně přibývají reuse centra, kontejnery na textil, charitativní sběrny/obchůdky a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem a navíc mohou pomoci potřebným", říká autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Jak dále pomáhá odpadová aplikace ,,Kam s ním"?

Nejen vysloužilého oblečení, či nevyužitých potravin zbavuje se člověk... ,,Český ,,Google na odpadky" dále poradí, kde můžete legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak vytříděný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. A nejen to. Obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace na tato místa, kterých je v současné době v odpadové mapě přes 55 000", dodává Kubásek.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů