zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

IKEA začne vykupovat svůj nábytek i v dalších zemích

15.10.2020
Odpady
Recyklace
IKEA začne vykupovat svůj nábytek i v dalších zemích

Společnost IKEA začne od zákazníků i v dalších zemích vykupovat nábytek své značky, který se jim okouká či znelíbí. Vykoupené kusy, za které firma podle míry opotřebení poskytne voucher v hodnotě až poloviny původní ceny, zase prodá. V České republice služba funguje od roku 2017. Výkup nábytku a jeho nové využití je součástí plánu firmy, která chce být do roku 2030 klimaticky neutrální a využívat přitom oběhovou ekonomiku, uvedl největší maloobchodní prodejce nábytku na světě.

"Česko bylo jednou z prvních zemí na světě, kde IKEA možnost odkupu použitého nábytku zavedla, a to už v roce 2017 prostřednictvím služby Druhý život nábytku. Od té doby služba funguje ve všech obchodních domech IKEA v Česku. Nyní se služba rozšiřuje i do dalších zemí, kde firma působí," sdělil ČTK mluvčí společnosti IKEA v České republice Petr Šašek.

Za nábytek bez poškození mohou zákazníci dostat zpět až polovinu původní ceny, za ten s menšími škrábanci 40 procent a za opotřebované kusy 30 procent. Ocenění se však podle Šaška stanovuje individuálně, kus od kusu.

Ještě letos IKEA otevře první sekci s použitým nábytkem, a to ve svém obchodním domě na západě Stockholmu. Podobné úseky, kde půjde prodat starý nábytek a koupit opravený či upravený, chce mít IKEA do roku 2021 ve všech svých obchodech.

Nábytek, který se neprodá, IKEA recykluje, případně daruje charitě.

Zdroj: ČTK

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí