Pátek, 29. března 2024

Projekt ekologicky šetrné dopravní sítě v Karpatech získal celoevropskou cenu za ochranu přírody

Projekt ekologicky šetrné dopravní sítě v Karpatech získal celoevropskou cenu za ochranu přírody

Rozvoj ekologicky šetrné a bezpečné dopravní sítě, který umožní zachování nepřerušovaných ekologických koridorů, a tak zaručí pohyb volně žijících živočichů nejen uvnitř chráněných území, získal evropskou Cenu Natura 2000. Projekt ,,Joint efforts for safe and wildlife-friendly transportation networks in the Carpathians" ocenila Evropská komise v kategorii ,,Přeshraniční spolupráce". Na jeho přípravě se podílela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a vychází z výstupů mezinárodního projektu TRANSGREEN. Vedoucím projektu byl Dunajsko-karpatský program WWF.

Rozvoj sítě dálnic a železnic napříč horským systémem Karpat znamená, že budou procházet cennými ekosystémy. V rámci projektu vznikla díky přeshraniční spolupráci sada nástrojů pro zavedení ochrany biodiverzity do dopravního plánování a rozvoje v Karpatech. Jedním z výstupů projektu je Příručka k omezování vlivu rozvoje dopravy na přírodu v karpatských zemích.

Projekt blíže představuje Martin Strnad z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: ,,Karpaty jsou jedinečné pohoří, které je jako jedno z mála v Evropě domovem tří druhů velkých šelem - rysa, medvěda a vlka. Nešetrná stavba dálnic a železnic napříč horami může zdejší přírodu ohrozit. Projekt, na kterém jsme spolupracovali s řadou místních partnerů, by měl napomoci tomu, aby se tady přírodní bohatství zachovalo. Sledovali jsme, kudy se velké šelmy krajinou pohybují a na základě toho jsme vyznačili koridory a kritická místa na vybraných dopravních stavbách, která by neměla být zastavěna. To by mělo rysům, medvědům a vlkům zaručit průchod krajinou bez rizika střetu s autem či vlakem a dostatek prostoru pro jejich život. Klíčové ovšem je, aby se náš návrh promítl do dopravních a územních plánů."

Na projektu TRANSGREEN se podílelo 10 partnerů z České republiky, Rakouska, Maďarska, Rumunska a Slovenska a také 9 přidružených partnerů, včetně Ministerstva životního prostředí ČR. Partnerství je součástí spolupráce v rámci Karpatské úmluvy, která se tématu velkých šelem a obecně udržitelnému rozvoji regionu dlouhodobě věnuje. V současné době kooperace pokračuje projektem ConnectGreen, jehož výstupem by měla být mapa jádrových území a migrační koridory pro velké savce v Karpatech.

Natura 2000 Award uděluje každoročně Evropská komise za úspěchy v ochraně evropského přírodního dědictví v soustavě území Natura 2000. Soutěží se v pěti kategoriích ,,Ochrana přírody", ,,Socio-ekonomické přínosy", ,,Komunikace", ,,Sladění zájmů/pohledů" a ,,Přeshraniční spolupráce a vytváření osobních kontaktů". Letos se do finále dostalo 27 projektů z celé Evropy.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů