zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přerov schválil veřejnou zakázku na modernizaci sběru odpadů

14.12.2020
Odpady
Urbánní ekologie
Přerov schválil veřejnou zakázku na modernizaci sběru odpadů

Přerovští zastupitelé schválili veřejnou zakázku na modernizace systému sběru odpadů v Přerově. Projekt v hodnotě deseti milionů korun zahrnuje pořízení velkokapacitních kontejnerů na tříděný odpad, které nahradí tisícilitrové nádoby. Celá modernizace zahrnuje také speciální svozovou techniku, chytrou technologii na evidenci výsypů i plánování svozových tras.

"Předmětem veřejné zakázky je tedy modernizace systému sběru tříděného odpadu a navýšení jeho kapacity. Projektu se konkrétně týká nákup nádob různých velikostí, které svým provedením odpovídají požadavkům dnešní doby na design, snadné a přístupné užívání, možnost zabudování IT technologií a podobně," uvedl primátor Přerova Petr Měřínský (ANO).

Podle jednatele Technických služeb Bohumíra Střelce jde o společný projekt technických služeb a města. Technické služby v listopadu vyhlásily veřejnou zakázku na pořízení dvou nových svozových vozidel v objemu 18 milionů korun, což zahrnuje první část projektu. Na tu by měla navazovat zakázka na speciální nádoby na plasty, kov, papír, sklo, bioodpad i komunální odpad, uvedl Střelec na zastupitelstvu. Městu se díky schválené dotaci ze Státního fondu životního prostředí vrátí 85 procent z nákladů a technickým službám 25 procent.

Město od modernizace očekává především snížení nákladů. Úspory budou podle Střelce hlavně ve svozu, vozidla budou mít místo tří lidí pouze řidiče, který z kabiny obsluhuje robotizovanou ruku. Úspora bude i ve vyvážení velkoobjemových kontejnerů, které nahradí dosavadní tisícilitrové nádoby a zefektivnění celého systému za pomocí osazených čipů.

Město podle projektu pořídí dva typy velkoobjemových kontejnerů, větší o objemu 3000 litrů bude určen na plast, obalové kovy či papír, menší o objemu 2000 litrů pro bioodpad a sklo. V první fázi by se na konci roku 2021 dostalo do přerovských ulic 322 nádob, jimiž by bylo osazeno zhruba 70 procent současných stanovišť na separovaný odpad. Přerované nyní odpady odevzdávají do odpadových nádob o objemu 1100 litrů nebo ve dvou sběrných dvorech, které provozují Technické služby města Přerova.

Změny v odpadovém hospodářství dělají i další města v okolí, například Hranice se pustily do rozsáhlého čipování všech popelnic ve městě.

Alena Horáková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí