zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Území Kladské je novou krajinnou památkovou zónou

27.12.2020
Chráněná území
Les
Území Kladské je novou krajinnou památkovou zónou

Území někdejšího loveckého revíru Kladská na Chebsku bylo nově zařazeno do krajinné památkové zóny v Karlovarském kraji. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury díky kulturně historickým i přírodním hodnotám, které toto území vykazuje. Krajinná památková zóna ve Slavkovském lese si zachovává charakter loveckého revíru, jehož tradice se odvíjí od 70. let 19. století, uvedl dnes v tiskové zprávě Národní památkový ústav (NPÚ).

Předmětem ochrany v nové krajinné památkové zóně je především areál bývalé lovecké obory Kladská, ojedinělý soubor historické architektury ve švýcarsko-alpském stylu ze 70. let 19. století, lesní hrobka prince Otto Sigismunda Schönburg-Waldenburga na úpatí vrchu Lysina a jako součást nehmotného dědictví také lovecká tradice spojená s jedním z největších honebních revírů v Čechách, uvedl NPÚ. Dále to je hornická krajina v okolí Kladské s řadou pozůstatků po těžbě cínových a stříbronosných rud, objekty vodního hospodářství a krajinářsky významné prvky kulturní krajiny vzniklé pro následné hospodářské využití lesů a rybníků.

Loveckou tradici rozvíjeli na Kladské od roku 1873 majitelé panství z rodu Schönburg-Waldenburg, kteří zde postupně vybudovali druhou největší jelení honitbu v Čechách a také ojedinělý soubor historické architektury ve švýcarsko-alpském stylu. Nejvýznamnější součástí areálu je lovecký zámeček postavený v letech 1877 až 1878.

Vedle kulturních hodnot se území vyznačuje bohatými přírodními hodnotami. Kromě parkových úprav to jsou významné aleje a stromořadí, krajinářsky vysoce hodnotná je soustava vodních nádrží a luk. Území památkové zóny je součástí Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les a částečně i Národní přírodní rezervace Kladské rašeliniště.

V Karlovarském kraji je nyní pět krajinných památkových zón, kromě Kladské to jsou Valečsko, Bečovsko a dále Hornická kulturní krajina Abertamy - Horní Blatná - Boží Dar a Hornická kulturní krajina Jáchymov. Dvě posledně jmenované jsou od loňska součástí Hornického regionu Krušnohoří/Erzgebirge, zapsaného na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí