zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zubr evropský se úspěšně vrací do volné přírody

27.12.2020
Příroda
Zubr evropský se úspěšně vrací do volné přírody

Díky ochranným programům narůstá počet jedinců největšího suchozemského savce na našem kontinentu - zubra evropského. Kdysi hojně se vyskytující zubr žil začátkem minulého století jen na několika málo místech v zajetí a lidé ho začali znovu vysazovat do přírody až po druhé světové válce. Do roku 2003 pak jeho počty narostly do 1800 jedinců, v roce 2019 se v Polsku, Bělorusku a Rusku vyskytovalo již přes 6200 zubrů žijících ve 47 volně se pohybujících stádech, napsal deník The Guardian.

Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), který pravidelně aktualizuje údaje o ohrožených druzích, nedávno odstranil zubra evropského z kategorie náchylných druhů a nyní ho klasifikuje pouze jako "téměř ohroženého". Spoluautor nového hodnocení a člen expertní skupiny IUCN pro bizony Rafal Kowalczyk však varuje, že je potřeba zlepšit přirozené prostředí zubrů a posílit jejich genetickou různorodost, protože nynější stáda jsou od sebe izolována a jen osm z nich je dost velkých na to, aby mohla z pohledu genetiky dlouhodobě přežít.

"Historicky byli zubři zaváděni především do lesů, kde však v zimě nenajdou dostatek potravy. Jenže když se z lesů přesunou do zemědělských oblastí, často se dostanou do křížku s lidmi," vysvětluje Kowalczyk. "Aby se těmto konfliktům předešlo a zubři nebyli závislí na dokrmování, bude potřeba vytvořit chráněná území, která budou zahrnovat i louky, na nichž se budou moci zvířata pást," zdůrazňuje Kowalczyk.

V České republice se podle dat z roku 2019 vyskytuje 126 zubrů, což je malé zlepšení oproti roku 2018, uvádí ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Asi půlka našich zubrů žije v takzvaných polodivokých chovech, jako jsou například rezervace u Milovic na Nymbursku či obora Židlov na Českolipsku. Druhou půlku představují zoologické zahrady či soukromé chovy.

Ač rozlehlé vojenské prostory například v Doupovských horách či u obce Libavá na Olomoucku potenciálně představují pro zubry příhodné prostředí, zcela volně v přírodě u nás tito velcí savci zatím nežijí a ČR v tomto ohledu velmi výrazně zaostává za ochranářsky vyspělými zeměmi, podotýká Dostál.

Zdroj obrázku: Wikipedia

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí