zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co takhle rostlinný kebab? Start-upy společně vytvořily první český veganský dům. Najdete jej v pražské Černé labuti!

09.01.2021
Biopotraviny
Co takhle rostlinný kebab? Start-upy společně vytvořily první český veganský dům. Najdete jej v pražské Černé labuti!

Není tajemstvím, že rostlinnému stravování se vedle Berlína či Krakova hodně daří také v Praze. Nyní se z pražské Černé labutě stává z iniciativy majitelů objektu a zakladatele rostlinného bistra Mooi Zdeňka Třose první veganský dům v České republice. Najdete v něm jen společnosti zaměřené na rostlinné stravování: novou pobočku Mooi, bistra zaměřeného na rostlinný kebab a hranolky, veganskou restauraci Loving Hut, čaje Ômai-cha, exotické ovoce a ovocné saláty Virunga nebo prodejnu Vegan World zaměřenou nejen na doplňky výživy.

,,S nápadem udělat z historické budovy Černé labuti první český dům, v němž zákazníci najdou jen rostlinné podniky, jsme přišli v době, kdy jsme hledali prostor k expanzi. Majitele Černé labuti nápad zaujal a doufáme, že si do prvního zcela rostlinného domu najdou v budoucnu cestu návštěvníci z celé Evropy," slibuje si zakladatel Mooi Zdeněk Třos, jehož Nemaso na bázi pšeničné bílkoviny a tofu tvoří základ poctivého rostlinného kebabu, kterým Mooi proslulo nejen v brněnské veganské komunitě. Nabízí totiž první rostlinný kebab v České republice a milovníci rostlinné stravy potvrzují, že nasadilo laťku pořádně vysoko.

,,Vždy bylo mým přáním, aby Dům Černá labuť bylo zdravým místem s dobrou energií," říká zakladatelka domu Danuše Siering. ,,Veganské zaměření tuto myšlenku výborně doplňuje. Jsem přesvědčena, že zdravé veganství je jedním z dalších úspěšných kroků, které obohatí Pražany i turisty a ještě více propojí Prahu s Berlinem, jež je označováno za hlavní město veganství. Praha je dnes v první desítce."

,,S Mooi usilujeme nejen o to potěšit naše zákazníky kvalitním rostlinným jídlem, ale také připomenout environmentální důsledky výroby živočišných produktů. Pokud se na stravovacích návycích lidí nic nezmění, je velká pravděpodobnost, že v roce 2050 bude 50 % skleníkových plynů způsobeno zemědělstvím. Z toho 70 % je právě kvůli živočišné výrobě. Rádi bychom ukázali, že není nutné dělat kompromisy mezi chutným a poctivým jídlem a environmentální zátěží. Je možné se dobře najíst a být ohleduplný k planetě. Pokud lidé navštíví Mooi, maso jim chybět nebude," doplňuje Zdeněk.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí