Pátek, 19. dubna 2024

Wien Energie se připravuje na připojení největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku

Wien Energie se připravuje na připojení největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku

Největší rakouské energetické společnosti Wien Energie se v minulém roce podařilo výrazně rozšířit své kapacity solární energie, a to o 26 MW na současných 60 MW. Energií ze solárních panelů zásobuje v současnosti celkem 25 tisíc domácností. K připojení doposud největší fotovoltaické elektrárny v Rakousku, kterou Wien Energie staví přímo ve Vídni na rozloze patnácti fotbalových hřišť, přitom teprve dojde, a to v prvním čtvrtletí 2021. Elektrárna o výkonu 11,5 MW má zásobit celkem 15 200 domácností.

V minulém roce se společnosti Wien Energie podařilo i přes koronavirová opatření výrazně rozšířit kapacity solární energie, a to o 26 MW. Podle vyjádření rakouského energetického giganta byla v průměru instalována jedna solární elektrárna týdně. Osmdesát procent všech solárních elektráren se přitom nachází na střechách budov. Podle slov Michaela Strebla, jednatele Wien Energie, to ale pro dosažení ambiciózních klimatických cílů města Vídně nestačí. Na připojení do sítě tak čeká nevětší fotovoltaická elektrárna v Rakousku nacházející se přímo ve Vídni. S její stavbou začala Wien Energie na podzim roku 2020 na bývalé skládce suti v 22. vídeňském okrese. Na ploše o velikosti patnácti fotbalových hřišť má vzniknout elektrárna s výkonem 11,5 MW, která má zásobit až 15 200 domácností. Koncipována bude tak, že mimo výroby elektřiny bude sloužit pro chov 150 ovcí a jako zemědělská plocha. K jejímu zapojení má dojít letos na jaře.

Společnost Wien Energie spolupracuje na využívání zdrojů obnovitelné energie společně s vídeňskou radnicí. Minulý rok tak energetická společnost podepsala více spoluprací s jednotlivými rezorty radnice a umístila více jak devadesát fotovoltaických systémů na střechy úředních budov, školek, škol a také na centrální čističku odpadních vod. Do roku 2030 chce Wien Energie přitom výkon solárních elektráren zdesetinásobit, celkový výkon má tak dosáhnout 600 MW obnovitelné energie a zásobovat s ní plánuje 250 tisíc domácností. Investice k dosažení ambiciózního cíle vyčíslila přitom na půl miliardy eur, tedy v přepočtu asi 13 miliard korun.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů