zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na severu Španělska funguje přes 30 let ekologická hippie vesnice

14.03.2021
Ekostyl
Na severu Španělska funguje přes 30 let ekologická hippie vesnice

Jen se solární energií a bez vymožeností moderního světa, bez aut i bez televize žije nyní přes 70 lidí v obci Matavenero, kterou před třemi dekádami založila uprostřed lesů na severozápadě Španělska komunita hippie. Tato ekovesnice má vlastní školu, pekárnu i doktora, a i když se zcela neuzavírá před světem, jen málo Španělů o ní kdy slyšelo, napsal deník El Confidencial.

V obci Matavenero, která leží v provincii León uprostřed hor, vyznávají dávné heslo hippie komunity Make Love Not War (Milujte se, neválčete). Podle deníku El Confidencial mají také nejvyšší porodnost v provincii León, která má ale na španělské poměry porodnost nízkou.

Komunita vítá s otevřenou náručí návštěvníky, kteří mohou strávit až deset dní v jejím domku pro turisty, musí ale dodržovat místní pravidla. Nesmí přijet autem ani na motorce, povoleno je kolo. V obci nevládne žádná hierarchie, všechno patří všem. Tamní domácí pekárna peče chleba i sladkosti pro celou obec, která má i knihovnu a bar.

Komunita pořádá také letní kurzy, v nichž se lze seznámit s tím, jak se peče domácí chléb či staví dům ze dřeva. Šikovní návštěvníci mohou pořádat vlastní kurz a naučit něco ostatní.

Ekovesnici Matavenero spoluzakládal v roce 1989 tehdy třiašedesátiletý Němec Ulrich Wuttke, jemuž učarovala tamní příroda. Dnes v ní žijí lidé ze Španělska, Dánska, Francie, Brazílie, Polska, Rakouska či Německa.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí