zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá

18.03.2021
Příroda
Španělský Strom čarodějnic je Evropským stromem roku. Česká jabloň skončila sedmá

Tisíciletý dub z Leciny se ze severu Španělska přezdívaný Strom čarodějnic zvítězil jako 11. Evropský strom roku. V anketě pořádané Nadací Partnerství získal více než 104 tisíc hlasů. Stříbro putuje do Itálie, kde Tisíciletý platan z Curingy vybojoval přes 78 tisíc hlasů. Bronz slaví v Rusku, na 66 tisíc hlasů si odnáší Starověký platan. Česká favoritka Jabloň u Lidmanů zůstala v konkurenci 13 dalších evropských zemí sedmá, podpořilo ji 32 tisíc hlasujících. Online vyhlášení vítězů sledovali fanoušci z celého světa na www.evropskystromroku.cz, kde jsou i kompletní výsledky.

Legenda Tisíciletého dubu z Leciny vypráví, že v dávných dobách čarodějnice osídlily pohoří Sierra de Guara, tančily zde a pořádaly slavnosti kolem dubu. Tisíc let poté dub díky svému propojení s lidmi stále stojí v městečku Alto Aragón s pouhými 13 obyvateli. Sousedé si ho vybrali a dál u něj konají své oslavy. Je překvapivě blízko jejich domům, a ač je letitý, je stále živý. Tajemství nepochybně tkví v péči, komunitě lecinských sousedů i oněch čarodějnic.

Jabloň u Lidmanů z Machovské Lhoty nedokázala zopakovat úspěch Chudobínské borovice z předchozího ročníku, přesto nejmladší i nejmenší strom v evropském finále získal velkou podporu napříč republikou i za jejími hranicemi. Jeho příběh pomáhá i během pandemie.

,,Vymysleli jsme, že spojíme republiku pomocí štrúdlů - vyzvali jsme lidi, aby zasílali fotografie těch, které upekli. Přišly jich desítky, nejen z Česka, ale i Evropy či Nového Zélandu. Štrúdly podpořily také zdravotníky v nemocnici, protože pandemická situace na Náchodsku nebyla vůbec příznivá. Narychlo jsme se domluvili s náchodskou nemocnicí a k sobotní kávě jsme díky místním nadšencům, kteří napekli 65 štrúdlů, mohli všem zdravotníkům předat zákusek. Ráda bych poděkovala nejen jim, ale také všem, kteří se do pečení zapojili. Jsem nadšená z energie, která vznikla během akce Pečeme pro jabloň a pro zdravotníky. To pro mě to největší vítězství," komentuje Miroslava Soldánová z MAS Stolové hory, která strom do soutěže přihlásila.

V již 11. ročníku populární evropské soutěže získaly stromy finalisté 604 544 hlasů. Hygienická opatření opět přesunula vyhlášení do online prostředí.

Před velkým finále zorganizovala Nadace Partnerství online konferenci Sázíme budoucnost, která se zabývala plánem Evropské komise vysázet do roku 2030 tři miliardy nových stromů. Zástupci Komise, parlamentu, ministerstev, přes korporátní sektor, banky a nadace až k zástupcům měst a sázecích iniciativ z celé Evropy, sdíleli svoje zkušenosti a formulovali doporučení: Jak do ambiciózního plánu co možná nejvíce zapojit aktéry občanské společnosti. Za Českou republiku se diskuse zúčastnili mimo jiné primátor Prahy Hřib, náměstek ministra Životního prostředí Smrž, zástupce Škoda auto nebo Nadace Partnerství. Záznam z konference naleznete na webu www.evropskystromroku.cz.

,,Soutěž Evropský strom roku nám připomíná, že stromy jsou nejen základem zdravého životního prostředí nebo slouží jako zdroj energie, ale že především každý strom má svůj unikátní příběh. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se podíleli na letošním ročníku, který ukázal, že v konečném důsledku je pro Evropu vítězem každý strom, " podotýká europoslanec Luděk Niedermayer, patron Evropského stromu roku.

Kdo uspěje v dalším evropském klání, mohou lidé rozhodnout již nyní. Aktuálně totiž běží nominace na již 20. Strom roku České republiky, jehož vítěz se utká v mezinárodní konkurenci napřesrok. Více na www.stromroku.cz a www.evropskystromroku.cz

Finálové pořadí stromů:

Strom Země Hlasů
Tisíciletý dub z Leciny Španělsko 104264
Tisíciletý platan z Curingy Itálie 78210
Starověký platan Ruská federace 66026
Platan z Rossia Portugalsko 37410
Lípa sv. Jana Nepomuckého Polsko 35422
Starodávný mateřský strom Nizozemí 34244
Jabloň u Lidmanů Česká republika 32028
Jidášův strom na kopci u mélykútského kostela Maďarsko 31867
La Pouplie: Víla ochranářka z údolí Champagne Francie 31594
Nejstarší obyvatel Medulinu Chorvatsko 31283
Ten, který přežil UK 31197
Živoucí památník dvou světových válek Belgie 30866
Stařičký dub z Drnavy Slovensko 30058
Stará moruše Bulharsko 30055

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí