zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recykloliga Elektrowinu zná všechny vítěze. Jsou mezi nimi i dobrovolní hasiči z Křetína

08.04.2021
Zpětný odběr
Recykloliga Elektrowinu zná všechny vítěze. Jsou mezi nimi i dobrovolní hasiči z Křetína

Do projektu Recyklujte s hasiči, jehož spuštění před 10 lety, v roce 2011, inicioval kolektivní systém Elektrowin, se už zapojilo více než 1600 sborů dobrovolných hasičů (SDH). Za 10 let fungování projektu se s jejich pomocí podařilo vysbírat celkem 22 200 tun starého elektra. V průměru to představuje 15,7 tuny na každý aktivní sbor.

V každém měsíci loňského roku počínaje červencem a konče prosincem se mohly SDH zapojit také do Recykloligy a získat za realizovaný sběr vysloužilého elektra kromě obvyklých odměn od Elektrowinu také jeden soutěžní los. Ve hře bylo 20 výher v celkové hodnotě 34 000 korun a navíc zvláštní prémie pro Super vítěze ve výši 10 tisíc korun.

,,Slosování za období říjen - prosinec 2020 přineslo výhry SDH Vysoká z mělnického okresu ve Středočeském kraji, Křetín z okresu Blansko v Jihomoravském kraji, Záříčí z okresu Kroměříž ve Zlínském kraji, a stejně jako v prvním kole také dalším sedmi sborům z celé republiky," informoval předseda představenstva Elektrowin a.s. Roman Tvrzník. ,,Využít je budou moci pro svou činnost," upřesnil.

,,Projekt Recyklujte s hasiči přináší prospěch pro občany, obec a přírodu. Peníze z těchto akcí určitě najdou uplatnění," říká Dana Holasová, jednatelka SDH Křetín. ,,Z výnosů z těchto akcí nakupujeme vybavení do hasičské zbrojnice, také nakupujeme dárky pro děti. Ty předáváme na kulturních akcích pro děti, které náš sbor pořádá," vysvětluje.

V období červenec - září se na prvních třech příčkách mezi desítkou vylosovaných ocitli hasiči SDH Zlonice z okresu Kladno ve Středočeském kraji, SDH Velká Bukovina z okresu Děčín v Ústeckém kraji a další sbor z Kladenska, SDH Klobuky.

Kompletní seznamy výherců můžete najít na webových stránkách projektu www.recyklujteshasici.cz/aktuality.

,,Super vítězi se stali dobrovolní hasiči z Žacléře v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji," dodává Roman Tvrzník.

Elektrowin aktivní sbory finančně podporoval už od spuštění projektu. ,,Do současnosti bylo na odměnách hasičům vyplaceno na 40 milionů korun," připomíná Roman Tvrzník.

Každý ze sborů, které se nejen zaregistrovaly, ale také skutečně pomohly sbírat staré elektro, tak získal v průměru 24 652 korun. Ty mohl využít na svou další činnost.

,,Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci, na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat, jednou možností byl přitom i sběr šrotu," připomíná Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí