zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 7. 4. 2021

10.04.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 7. 4. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 13. týdnu na území ČR celkově normální. Oproti předcházejícímu týdnu došlo u mělkých vrtů k mírnému zhoršení stavu. Hladina převážně stagnovala s tendencí k mírnému poklesu. Vydatnost pramenů na území ČR byla v 13. týdnu rovněž celkově normální.

V období od 31. 3. do 7. 4. 2021 se vyskytovaly na území České republiky pouze mírné srážky s úhrny od 10 do 30 mm (vyšší úhrny se vyskytovaly v horských oblastech). Srážky byly dešťové, s ochlazením se pak vyskytovaly převážně srážky sněhové i v nižších polohách. Zásoba vody ve sněhu se i přes občasné sněhové srážky snížila a sníh se vyskytuje pouze ve vyšších polohách. Průtoky ve vodních tocích jsou setrvalé, v porovnání s dlouhodobým průměrem pro aktuální období dosahují přibližně 30 - 80 % dlouhodobého průměru. V příštích dnech se očekává postupné odtávání sněhové pokrývky v horských oblastech.

Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 80 - 100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády. Nádrže jsou připraveny zachytit či transformovat případné povodňové průtoky z tajícího sněhu.

Za měsíc březen bylo z významných vodních nádrží nadlepšeno 10,69 mil. m3 do vodních toků pod těmito nádržemi. V součtu bylo od 1. 1. 2021 do 31. 3. 2021 z významných vodních nádrží nadlepšeno celkem 31,49 mil. m3.

Během března rovněž došlo k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl, a to v součtu za všechny státní podniky povodí celkem 74,03 mil. m3, od začátku roku 2021 bylo ve významných vodních nádržích na území České republiky akumulováno 233,39 mil. m3.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí