zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína dala kvůli snižování emisí zelenou dalším jaderným blokům

23.04.2021
Atomová energie
Čína dala kvůli snižování emisí zelenou dalším jaderným blokům

V Číně byla schválena výstavba pěti nových jaderných bloků o celkovém výkonu 4,9 GWe, což zhruba odpovídá 10 % souhrnnému výkonu čínského jádra. Peking tak hledá alternativy k fosilním zdrojům. S odkazem na několik zdrojů to 15. dubna 2021 uvedla agentura Reuters.

Země vypouštějící nejvíce emisí skleníkových plynů zaostává za svými plány mít v roce 2030 jaderné elektrárny s výkonem celkem 58 GWe. Z části za to podle agentury Reuters může Fukušima, která zpomalila schvalování nových projektů.

Čínská státní rada na svém jednání ze 14. dubna schválila pět projektů, které realizuje čínská CNNC (China National Nuclear Corporation). Uvádí to jeden ze zdrojů agentury Reuters.

,,Jádro je pro Čínu nutnou volbou, pokud chce dosáhnout svého cíle, aby v roce 2030 její emise skleníkových plynů dosáhly vrcholu a aby země v roce 2060 dosáhla uhlíkové neutrality," uvedl zdroj z čínské kanceláře pro jadernou bezpečnost (National Safety Bureau).

Schválené bloky

Mezi pět schválených bloků patří podle Reuters čtyři bloky VVER-1200 o výkonu 1200 MWe: 7. a 8. blok jaderné elektrárny Tchien-wan (angl. Tianwan) a 3. a 4. blok jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudapu). Kromě toho byl schválen malý reaktor v jaderné elektrárně Čchang-ťiang (angl. Changjiang), který používá domácí technologii ACP100 s výkonem 125 MWe.

Výstavba tří bloků (malý reaktor a jeden blok VVER-1200 v každé z uvedených lokalit) začne v letošním roce a do provozu mají být uvedeny v roce 2026. ,,Tyto dříve naplánované projekty tak postupují do další fáze," uvedl jeden ze zdrojů Reuters. Podle něj to znamená, že se Čína vrátila zpět ke svému tempu realizace nových projektů.

VVER v Číně

Nově schválené projekty VVER-1200 navazují na již postavené a provozované bloky VVER-1000, které Čína postavila ve spolupráci s ruským Rosatomem. První blok VVER-1000 byl v Tchien-wanu spuštěn v roce 2006 a čtvrtý v roce 2018.

Výstavby těchto bloků se dodavatelsky účastnily i české firmy, například Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Kabelovna Kabex dodávala kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a ZPA Pečky servopohony.

České firmy byly zapojeny podobně jako i v dalších projektech, které Rosatom staví v Rusku i v zahraničí. Celkem do jeho portfolia zahraničních zakázek patří 35 bloků ve 12 zemích světa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí