zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stezka železné opony - EuroVelo 13 cyklostezkou roku 2021

02.05.2021
Doprava
Ekologická dovolená, cestování
Stezka železné opony - EuroVelo 13 cyklostezkou roku 2021

Téměř 400 km dlouhý česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony - EuroVelo 13 (Iron Curtain Trail) mezi Českými Velenicemi/Gmündem, Slavonicemi, Mikulovem a Bratislavou byl v rámci online cykloveletrhu ,,Fiets en Wandelbeurs" vyhlášen v Nizozemsku cyklostezkou roku 2021. Stezku železné opony v České republice rozvíjí Partnerství, o.p.s.

Již mnoho let vyhlašuje renomovaná porota jako součást nizozemského veletrhu cykloturistiky ,,Fiets en Wandelbeurs" nejlepší cyklotrasu Evropy. Vybírá přitom pouze z cyklotras, které byly realizovány v uplynulých dvou letech. Porota ocenila v letošní soutěži různorodou cyklotrasu vedoucí rozmanitou přírodou a krajinou propojující historická města a okouzlující vesnice. ,,Je těžko pochopitelné, že v roce 1989 bylo toto území odděleno ostnatým drátem a strážními věžemi," říká předseda poroty a známý cyklistický novinář Bert Sitters a dodává: ,,o to je pozoruhodnější podniknuté úsilí, které vedlo k přeměně pohraničního pásma v cyklistické eldorádo."

Vítězná cyklostezka

Česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony - EuroVelo 13 začíná v dvouměstí České Velenice/Gmünd a pravidelně kličkuje mezi územím obou států jižními Čechami a jižní Moravou a rakouskými regiony Wald- a Weinviertel až do Bratislavy. Nabízí fascinující putování historií a kulturou všech tří zemí a jejich přírodními atrakcemi. Návštěvníky stezka mimo jiné provede malebnými městečky, ukáže ojedinělou architekturu, přeshraniční Národní park Podyjí/Thayatal či UNESCO památku Lednicko-Valtický areál. Více na www.eurovelo13.cz.

Nominované cyklostezky

Česko-rakousko-slovenský úsek Stezky železné opony - EuroVelo 13 se prosadil v konkurenci např. nizozemské Stezky na pobřeží Severního moře, Oranžské cyklostezky či Stezky kolem Zuiderzee rovněž v Nizozemsku. Cílem této iniciativy je podpora a propagace atraktivních cyklotras v Nizozemsku a v zahraničí.

Stezka železné opony - EuroVelo 13, kterou v Česku rozvíjí Partnerství, o.p.s. ve spolupráci s partnery z řad příhraničních krajů, obcí a destinačních společností, získala v dubnu 2019 i prestižní certifikát Rady Evropy ,,Evropská kulturní stezka". Vedle světoznámé Svatojakubské poutní stezky získalo toto zařazení dalších 33 evropských kulturních stezek.

Více na www.eurovelo13.cz a www.ev13.eu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí