zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé se mohou zapojit do soutěže v pozorování městské přírody

30.04.2021
Příroda
Urbánní ekologie
Lidé se mohou zapojit do soutěže v pozorování městské přírody

Soutěž City Nature Challenge chce upozornit na rozmanitost přírody ve městech. Lidé v ní mohou zaznamenávat pozorované druhy zvířat a rostlin v městském prostředí. Akce se koná od 30. dubna do 3. května v Praze, Brně a Uherském Hradišti, uvedly na webu Národní muzeum a Agentura na ochranu přírody a krajiny ČR (AOPK).

Pro zapojení do soutěže si účastníci potřebují stáhnout aplikaci iNaturalist, zaregistrovat se a přes ní pak sdílet fotografie druhů, které ve zmíněných městech spatří. Kolik záznamů lidé za jednotlivá města zaslali, organizátoři oznámí o týden později na webu.

Podle pořadatelů se letos do klání zapojí 430 měst a regionů světa. Česko se akce poprvé zúčastnilo v roce 2018. V Praze má akci na starost Národní muzeum, v Brně je to Hvězdárna a planetárium Brno a v Uherském Hradišti, které letos soutěží poprvé, Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Projekt původně vznikl v roce 2016 ve Spojených státech, kdy ho zorganizovaly Kalifornská akademie věd v San Francisku a Přírodovědecké muzeum v Los Angeles. V prvním ročníku se tak utkala tato dvě města a během osmi dní lidé poslali přes 20.000 záznamů. Následující rok se akce rozšířila i do dalších amerických měst. První mezinárodní ročník byl v roce 2018. Loni se do výzvy zapojilo 244 měst z celého světa, 41.000 lidí během ní zaslalo přes 815.000 pozorování.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí