zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po havárii na Bečvě navrhuje ministerstvo o půlku nižší pokutu za otravu řek

06.05.2021
Voda
Havárie
Šlendryján
Po havárii na Bečvě navrhuje ministerstvo o půlku nižší pokutu za otravu řek

Pokutu ve výši 25 místo slibovaných 50 milionů korun navrhuje Ministerstvo životního prostředí v novele vodního zákona. Podle Arniky nebude nižší pokuta dostatečnou motivací pro velké chemické a průmyslové závody k zavádění bezpečnostních opatření, ani nevystačí na pokrytí rozsáhlých škod. Spolek to uvedl ve svých připomínkách k návrhu novely (1), jejichž termín odevzdání uplynul 3. května.

"Požadujeme zavedení maximálních sankcí ve výši 50 milionů korun. Po zkušenostech s nedozírnými následky havárie na Bečvě nebo aktuálně na Bílině půjde o adekvátní částku, která vystačí na obnovu říčního ekosystému. Nižší částky budou pro životní prostředí znamenat krok zpět," komentuje situaci Kamil Repeš z Arniky.

K podání připomínek k návrhu novely vodního zákon vedly požadavky vyplývající z výzvy Řeky bez jedů (2) směřující k důkladnější ochraně českých řek před znečišťováním toxických látek. Výzvu k dnešnímu dni podepsalo 6909 lidí. Na jejím základě ministr životního prostředí Richarda Brabce v lednu pro viníky havárií přislíbil přísnější tresty.

"Na Ministerstvu životního prostředí jsme proto zahájili práce na novele vodního zákona, kde zvýšíme maximální sankci ze současných 5 na 50 milionů korun a jasně vymezíme zákonem i navazující vyhláškou kompetence jednotlivých úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce nebo dokonce kraje," uvedl ministr Brabec v odpovědi na otevřený dopis (3) spolku Arnika.

Budoucnost vidíme bez jedů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí