zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový Zpravodaj MŽP o zelených dotacích budoucnosti

12.05.2021
Obecné
Nový Zpravodaj MŽP o zelených dotacích budoucnosti

Evropská ekonomika má před sebou důležité období zásadních modernizačních změn při přechodu na bezuhlíkové technologie v energetice, ochranu klimatu, snižování emisí nebo změnu krajiny.

,,Od loňského prosince má Evropa svou ,,Zelenou dohodu" - soubor strategií, akčních plánů, politik a legislativy, které mají pomáhat se zaváděním ekologických přístupů v různých oblastech života. Jde o střednědobou strategii zeleného růstu, která obsahuje téměř padesát dílčích strategií a iniciativ a ty musí vznikat průběžně. Některé věci se už delší dobu prosazují a jsme na ně více či méně připraveni - například ochrana klimatu, změna krajiny, snižování emisí, přechod na obnovitelné zdroje energie," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na takto zásadní a trvalou proměnu celé české ekonomiky samozřejmě musíme mít k dispozici i dostatek finančních prostředků. Počítáme s tím, že v příštích letech to bude až 300 miliard korun, z fondů k tomu určených jako jsou například Modernizační fond, Fond Spravedlivé transformace, Národní plán obnovy a že tyto dotace následně vyvolávají další investice, což bude významným impulsem pro celou ekonomiku, postiženou covidovou pandemií . Ministerstvo životního prostředí už v minulých letech investovalo do zlepšení prostředí a přeměny zastaralých a znečišťujících technologií nemalé finanční prostředky jak národní, tak i ty evropské. Jde například o výměnu kotlů pro vytápění a ohřev vody v domácnostech, šetření kvalitní pitnou vodou, úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů, výsadbu stromů, změny v krajině.

Tyto změny jsme někdy prosazovali s předstihem i kvůli nadcházejícím změnám legislativy. Například staré kotle na tuhá paliva patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, jejich kouř ohrožuje naše zdraví. Celkem je v Česku dle odhadů až 350 000 starých neekologických kotlů, které nebude možné od září 2022 provozovat. Předpokládali jsme, že do kotlíkových dotací dáme devět-deset miliard korun, dnes jsme na 12 miliardách, a s podporou výměn stále nekončíme. Právě naopak. Program dáme upravujeme a modernizujeme, chystáme kombinovaná opatření a vyšší míru podpory pro některé skupiny obyvatel nebo souběh opatření společně s Novou zelenou úsporám. V obcích budeme nadále pomáhat s vybudováním nových zdrojů nebo přivaděčů vody, se stavbami ČOV. Stále pro nás důležitá také podpora zadržování vody, a to nejen v obývaných lokalitách, ale i ve volné krajině, vysazování nových stromů -oblastí, které podporujeme a nadále v tom budeme pokračovat, je mnoho. Díky novému dotačnímu období evropských fondů a financím z našich národních programů se do všech změn můžete zapojit i vy sami.

Zorientovat se ve všech nabídkách vám pomůže aktuální číslo Zpravodaje MŽP.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí