zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EP schválil fond pro uhelné regiony, bude v něm 17,5 miliardy eur

19.05.2021
Energie
Geologie
EP schválil fond pro uhelné regiony, bude v něm 17,5 miliardy eur

Europoslanci včera výraznou většinou hlasů schválili parametry fondu, který má pomoci regionům závislým na těžbě uhlí v přechodu ke klimaticky šetrnějšímu provozu. Z balíku o celkovém objemu 17,5 miliardy eur (téměř 450 miliard korun) získá nejvíce peněz Polsko, dostane se ale i na tři české kraje. Peníze mají například tlumit sociální dopady zavírání uhelných dolů či podporovat místních firmy a infrastrukturu.

EU se zavázala k tomu, že do roku 2030 významně sníží produkci skleníkových plynů, aby do poloviny století neprodukovala žádné aktivní emise. Řada zemí však s ohledem na svou závislost na fosilních palivech požaduje finanční podporu, jejíž součástí má být i mimo jiné fond označovaný zkratkou JTF.

"JTF je klíčem k tomu, aby byl přechod ke klimaticky neutrálnímu hospodářství férový a nikdo nebyl opomenut," prohlásil zpravodaj schváleného návrhu Manolis Kefalogiannis z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP. Návrh dnes podpořilo 615 poslanců, proti jich bylo 35.

Největším příjemcem peněz z fondu má být Polsko, do jehož regionů může zamířit přes tři miliardy eur. Evropská komise však varovala Varšavu, že v případě rozšiřování těžby uhlí mohou konkrétní regiony o peníze z fondu přijít. To se může dotknout například oblasti v okolí dolu Turów, jehož rozšíření přes protesty Česka polské úřady nedávno posvětily.

V Česku by z fondu měly financovat své projekty tři kraje, Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký, které mohou celkově získat přes 1,5 miliardy eur.

"Je na místě, abychom se s těžbou uhlí rozloučili důstojně a především zajistili, aby ty regiony zůstaly pro lidi atraktivní," prohlásil stínový zpravodaj návrhu Ondřej Knotek z liberální frakce. Podle něho by peníze z fondu mohly pomoci zabránit častým odchodům zejména mladých lidí, kteří nevidí v těžařských oblastech budoucnost. Investice z fondu budou moci směřovat například na pomoc malým progresivním firmám či do rozvoje místní infrastruktury.

Fond musí ještě formálně potvrdit členské státy, které se na jeho podobě koncem loňského roku předběžně dohodly s europoslanci. Regiony z něj budou moci vyčerpat 7,5 miliardy eur v rámci sedmiletého rozpočtu na období 2021 až 2027, zbylých deset miliard pak jako součást mimořádného fondu obnovy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí