zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé v Novém Boru mohou žádat o dotace na malé čistírny odpadních vod

26.05.2021
Čištění odpadních vod
Lidé v Novém Boru mohou žádat o dotace na malé čistírny odpadních vod

Lidé v Novém Boru na Českolipsku mohou až do poloviny června žádat o dotace na malé čistírny odpadních vod. V městském fondu je na ně letos půl milionu korun. ČTK to dnes řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Program otevřela radnice už loni, připraveny v něm byly dva miliony korun. Kvůli úsporným opatřením v souvislosti s očekávaným propadem příjmů v důsledku koronaviru ho ale město muselo zrušit, i když zájem byl velký.

Nový Bor podporuje výstavbu domovních čistíren odpadních vod druhým rokem. Radnice program iniciovala na základě poptávky obyvatel z okrajových částí, kde je roztroušená zástavba a vybudování kanalizace by bylo příliš drahé. "Pro letošní rok jsme uvolnili částku půl milionu korun, stále ještě zbývá prostor pro její čerpání, ale vážní zájemci o finanční podporu by už neměli otálet s podáním žádosti," doplnil Dvořák.

Dotační program je určený pro vlastníky rodinných domů a rekreačních objektů z oblastí, kde není technicky možné připojení na veřejnou kanalizační síť. S takovým omezením se potýkají lidé zejména v Pihelu, Janově, Bukovanech a Chomoutech. Žadatelé mohou získat až 70 procent uznatelných nákladů, maximálně ale 50.000 korun, na dokončené stavby čistíren, které jsou v provozu od 1. ledna 2015. "Vyplněné žádosti je možné odevzdat do 15. června osobně na podatelně městského úřadu, nebo poslat poštou," řekla Klára Vozábová z městského odboru rozvoje.

Podobné dotace na výstavbu malých domovních čistíren odpadních vod poskytují už od roku 2013 v sousední České Lípě. Zhruba stejně dlouho podporují výstavbu malých čistíren odpadních vod a také přípojek na kanalizaci v Jablonci nad Nisou. Poprvé letos podpoří takové záměry i stotisícový Liberec. Podle náměstka libereckého primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) dostanou letos žadatelé peníze na projektové dokumentace. "A v příštím roce bychom chtěli dát příspěvek na realizaci," dodal Šolc.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí