zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Summit EU potvrdil klimatické cíle, průlom v debatě o penězích nepřinesl

27.05.2021
Klimatické změny
Šlendryján
Summit EU potvrdil klimatické cíle, průlom v debatě o penězích nepřinesl

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na závěr bruselského summitu potvrdili klimatické cíle, které chtějí státy dosáhnout do roku 2030. V diskusi se však dnes odpoledne do detailů neshodli na financování přechodu k ekologicky šetrnému hospodářství, na které mají země dlouhodobě rozdílné pohledy.

"Chceme dosáhnout našeho ambiciózního cíle klimatické neutrality a zároveň brát v potaz různou situaci členských zemí," uvedl po jednání předseda Evropské rady Charles Michel. Lídři unijních států po téměř tříhodinové debatě potvrdili závazek, že jejich státy budou schopny postupně přizpůsobit své hospodářství a průmysl tomu, aby unie dosáhla přísnějšího cíle omezit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

Zatímco státy severní či západní Evropy nemají se svými závazky problémy, novější východní členové unie včetně Česka vytrvale požadují na utlumení neekologického provozu kompenzace ze společné kasy.

Debaty se vedly například o zvýšení prostředků v modernizačním fondu, jehož prostřednictvím čerpají méně hospodářsky vyspělé země peníze ze systému emisních povolenek. O ně usiluje mimo dalších zemí regionu i Česko. Podle premiéra Andreje Babiše dnešní summit žádný zásadní posun nepřinesl. "Ty diskuse budou pokračovat a budeme se k tomu vracet pravidelně," řekl novinářům.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí