zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Export rybí moučky ze západní Afriky podle ekologů ničí pobřežní komunity

06.06.2021
Příroda
Šlendryján
Export rybí moučky ze západní Afriky podle ekologů ničí pobřežní komunity

Export rybí moučky a rybího oleje ze západní Afriky každoročně připraví více než 30 milionů tamních obyvatel o důležitý zdroj živočišných bílkovin. S odkazem na dnes publikovanou zprávu dvou organizací zaměřených na ochranu přírody a udržitelný rozvoj o tom napsal zpravodajský web BBC.

Zpráva organizace Greenpeace Africa a nadace Changing Markets, která sídlí v Nizozemsku, vyzývá vlády, aby postupně ukončily průmyslovou výrobu rybí moučky a rybího oleje z ryb vhodných k jídlu. "Z oceánu podél západní Afriky je každý rok vyloveno více než půl milionu tun ryb, jež by mohly nasytit více než 33 milionů lidí," uvádí zpráva. Z těchto ryb se následně vyrábí rybí moučka a rybí olej, které jsou určeny pro export, především do Evropy a Asie. Tam slouží jako krmivo pro chovné ryby a zvířata či se používají v kosmetice a doplňcích stravy.

V konečném důsledku průmysl podle ochránců přírody devastuje západoafrické pobřežní komunity a obecně zhoršuje situaci z hlediska zajišťování potravin v Mauritánii, Senegalu, Gambii, Mali a v Burkině Faso. "Odpovědnost spočívá především na korporátních zúčastněných stranách v Asii a Evropě - a jejich příslušných politických lídrech - a také na místních vládních orgánech, které by měly regulovat krátkozraké průmyslové odvětví a upřednostňovat místní živobytí a zabezpečení potravin," uvádí zpráva.

"V krátkodobém horizontu je nutné rychle vyřadit rybí moučku a rybí olej pro akvakulturu a hospodářská zvířata a upřednostnit pro místní přímou lidskou konzumaci ryby chycené ve volné vodě. Z dlouhodobého hlediska svět musí usilovat o návrat k potravinové suverenitě, přemístění výroby, kratším dodavatelským řetězcům a spolehlivým místním trhům," dodává text.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí