zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 2. 6. 2021

04.06.2021
Voda
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 2. 6. 2021

Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.

Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 21. týdnu na území ČR celkově mírně nadnormální. Oproti předcházejícímu týdnu došlo u mělkých vrtů celkově ke zhoršení stavu, hladina převážně klesala. Vydatnost pramenů na území ČR byla v tomto týdnu celkově normální.

Za týden od 24. 5. do 30. 5. 2021 spadlo na celém území 9 mm srážek (Čechy 9 mm, Morava 9 mm), což odpovídá 53 % normálu pro toto období.

Hladiny sledovaných vodních toků měly v průběhu uplynulého týdne převážně mírně klesající tendenci nebo mírně kolísaly. Hydrologická situace se oproti předchozímu týdnu výrazněji nezměnila, toky s průtoky na hranici hydrologického sucha se téměř nevyskytovaly. Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tato vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 80-100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry. Na nádržích probíhají manipulace v souladu s manipulačními řády.

Za měsíc květen bylo z vodních nádrží nadlepšeno 3,2 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi, od začátku roku (leden až květen) bylo z vodních nádrží nadlepšeno celkem 39,45 mil. m3.

Během května rovněž došlo k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl, a to v součtu za všechny státní podniky Povodí téměř 121 mil. m3. Od začátku letošního roku bylo na významných vodních nádržích na našem území akumulováno téměř 418 mil. m3 vody.

Přílohy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí