zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice: V Přelouči by se měly popelnice vysypávat méně často, aby lidé třídili

15.06.2021
Odpady
Urbánní ekologie
Radnice: V Přelouči by se měly popelnice vysypávat méně často, aby lidé třídili

Vedení Přelouče chce přimět obyvatele města k většímu třídění odpadů. Zastupitelé budou 17. června jednat o změně frekvence svozu popelnic z jednoho na dva týdny. Cílem je snížit množství komunálního odpadu ukládaného na skládku. K podobnému kroku už v minulosti v kraji přistoupilo třeba Vysoké Mýto.

"Přestože lidé mají v rodinných domech své biopopelnice, nádoby na plasty a papír, sváží se nevytříděný odpad každý týden. Víme, že popelnice, pokud se třídí, jsou poloprázdné. Proto chceme svoz změnit na dvoutýdenní, je to jeden ze způsobů, jak donutit lidi, aby více třídili," řekla ČTK starostka Irena Burešová (ODS).

Nový odpadový zákon nařizuje postupné snížení množství ukládání komunálního odpadu na skládky. Pokud by se to nepodařilo, poplatky za skládkování, a tím i pro domácnosti by se dramaticky zvýšily.

V některých městech a obcích označují svozové firmy popelnice čipy. Ty umožní evidovat četnost svážení odpadu, případně i jeho množství podle domácností. Pak by bylo možné poplatky určovat podle skutečně vyvezeného odpadu. V Přelouči systém bude fungovat nejdříve od roku 2022. Podle Burešové by byl ale problém na sídlištích a v bytových domech, kde bydlí třetina obyvatel města, protože jim slouží společné kontejnery.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí