zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavbou přehrady pod Paprskem budované načerno se zabývá policie

16.06.2021
Příroda
Voda
Šlendryján
Stavbou přehrady pod Paprskem budované načerno se zabývá policie

Stavbou přehrady pod Paprskem na Staroměstsku, která má zadržovat vodu pro technické zasněžování v zimě, se zabývá hospodářská kriminálka. Mladé frontě Dnes to potvrdila šumperská policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Přehradu buduje klatovský exekutor Dalimil Mika, podle deníku spustil stavbu načerno. Práce už nenávratně podle ministerstva životního prostředí poničily cenný ekosystém a kriticky ohrožené rostliny, uvedl list. Investor stavbu hájí, pomůže podle něj podpořit biodiverzitu celé lokality.

Podnikatel podle listu nečekal na povolení, ale začal s pracemi už v roce 2019. Od České inspekce životního prostředí dostal stotisícovou pokutu. Inspekce podle deníku neuplatnila postup navrátit území do původního stavu, což zákon umožňuje.

Povolení ke stavbě dostal Mika až dodatečně loni od Městského úřadu Šumperk. Úřad nejdřív nařídil odstranění načerno budované přehrady, podnikatel však požádal o dodatečné povolení, které dostal. Podle města doložil potřebné doklady. Krajský úřad Olomouckého kraje však na základě podnětu ministerstva životního prostředí přezkoumal dodatečné povolení stavby městským úřadem a toto rozhodnutí jako nezákonné letos v dubnu zrušil. "Bylo také obnoveno řízení o odstranění nepovolené stavby, které předcházelo rozhodnutí o dodatečném povolení," cituje deník mluvčí kraje Evu Knajblovou. Rozhodnutí ale dosud nenabylo právní moci, protože investor se v zákonné lhůtě odvolal.

Za Horský areál Paprsek se nevyjadřuje podle deníku exekutor Mika, ale jednatel Jan Blaha. Ten tvrdí, že zasněžování je v projektu pouze vedlejší, hlavním cílem výstavby přehrady je podle něj zadržení vody v krajině a s tím související rozvoj biodiverzity díky zvýšení retenční schopnosti celé lokality. Spuštění stavby bez povolení vysvětluje potřebou prodloužit dobu pro výstavbu. "Šlo o procesní pochybení, jež jsme uznali a uhradili příslušnou pokutu. Není však důvodem ke zpochybnění celého projektu, který byl řádně posouzen," cituje list jednatele areálu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí