zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oxid chromový - široce používaná látka při chromování a povrchové úpravě

23.06.2021
Chemické látky
Oxid chromový - široce používaná látka při chromování a povrchové úpravě

ECHA obdržela více než 1 000 oznámení z průmyslu, který v EU používá oxid chromový při chromování a povrchové úpravě. V prosinci 2020 Evropská komise vydala 2 rozhodnutí o povolení k používání této látky do září 2024 (zveřejněno ECHA 8. 6. 2021).

Oznámení od 1 026 evropských společností předložená do května 2021 potvrzují, že oxid chromový je stále široce používán při funkčním neboli tvrdém chromování a při povrchové úpravě. Roční spotřeba se odhaduje na 7 000 tun. V roce 2013 byla tato látka vzbuzující mimořádné obavy zařazena na seznam látek podléhajících povolení a od roku 2017 je v EU pro používání nutné povolení.

Chromování a povrchová úprava se provádějí v průmyslovém prostředí, kde jsou pracovníci vystaveni škodlivé chemické látce, která může způsobit rakovinu. Kovové části a výrobky získají ochrannou vrstvu, zvyšuje se pevnost povrchu a odolnost proti opotřebení a korozi. Ošetřený povrch neobsahuje oxid chromový.

Oznámením o použití potvrzují společnosti agentuře ECHA, že dodržují podmínky stanovené v rozhodnutích o povolení udělených jejich dodavatelům. V souladu s těmito podmínkami musí společnosti do konce roku 2021 informovat ECHA o tom, jak jsou jejich pracovníci vystaveni působení oxidu chromového. Společnosti musí chránit své pracovníky minimalizováním expozice tomuto karcinogenu.

V prosinci 2020 Evropská komise udělila povolení pro pět použití oxidu chromového včetně funkčního chromování a povrchové úpravy. Platnost stávajících povolení končí v září 2024, ale jejich držitelé mohou do března 2023 podat agentuře ECHA novou žádost předložením zprávy o přezkoumání.

V březnu 2021 podnikl Evropský parlament proti Komisi právní kroky ke zrušení rozhodnutí s tím, že je v rozporu s nařízením EU (viz příloha). Právní proces stále probíhá.

Vzhledem k nárůstu počtu oznámení aktualizovala ECHA svoji webovou stránku s oznámeními následných uživatelů. Ta v současné době obsahuje vyhledávané veřejné informace k více než 3 000 oznámení týkajících se 14 látek.

Další informace:

Text celé zprávy ECHA [EN]

Následná použití, na která se vztahují udělená povolení

Evropský parlament versus Evropská komise, Věc C-144/21

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí