zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

04.07.2021
Příroda
UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký bariérový útes na seznam světového dědictví v ohrožení. Australská vláda se dnes proti kroku rázně ohradila a hodlá se mu bránit, píší zahraniční tiskové agentury.

Dlouhodobý výhled stavu největšího korálového útesu na světě se podle výboru zhoršil a je potřeba, aby byly rychle přijaty kroky vedoucí k jeho ochraně vůči klimatické změně. Na seznamu ohrožených památek by se australská přírodního památka mohla ocitnout příští měsíc, kdy se UNESCO sejde na zasedání v Číně.

Seznam světového dědictví v ohrožení je zvláštní seznam světového dědictví UNESCO zahrnující přírodní a kulturní památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku.

"Souhlasím s tím, že globální klimatická změna pro korálové útesy představuje tu největší hrozbu, ale přidat nejlépe chráněný útes na světě na seznam (světového dědictví v ohrožení) je podle nás chyba," uvedla australská ministryně pro životní prostředí Susan Leyová, podle které bude Austrálie proti doporučení bojovat.

Velký bariérový útes je pro Austrálii významnou turistickou atrakcí, která zaměstnává tisíce lidí. Země proto už dlouhá léta bojuje proti tomu, aby se přírodní památka ocitla na seznamu ohrožených, což by mohlo vést k jejímu úplnému odstranění ze seznamu světového dědictví UNESCO. Na něm je Velký bariérový útes od roku 1981.

V roce 2015 Canberra například pozvala delegáty UNESCO na výlet k neporušené části útesu, od té doby však tento největší žijící ekosystém podle vědců třikrát postihlo zásadní poškození kvůli vysokým teplotám vody. Korály při tom vyblednou, což signalizuje jejich uhynutí.

Austrálie podle Leyové kvůli doporučení dnes v noci kontaktovala generální ředitelku UNESCO Audrey Azoulayovou, které přednesla svoje výhrady.

"Tohle rozhodnutí je chybné. Je jasné, že za tím stojí politika," uvedla Leyová bez větších detailů. UNESCO podle ní nebere v potaz miliardy dolarů, které Austrálie na ochranu útesu u jejího severovýchodního pobřeží vynaložila.

Canberra se domnívá, že za rozhodnutím stojí Čína, která výboru předsedá, sdělil agentuře Reuters zdroj z australské vlády. "Odvoláme se, ale Čína to ovládá," uvedl zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Diplomatické vztahy mezi Austrálií a Čínou jsou v poslední době napjaté a vzájemné vztahy ještě zhoršil požadavek Canberry na vyšetření původu koronaviru.

S tím, že by rozhodnutí výboru UNESCO souviselo s politikou, nesouhlasí skupiny bojující za ochranu životního prostředí. Austrálie podle nich očividně útes dostatečně nechrání.

Velký bariérový útes lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Je to největší komplex korálových útvarů na světě - rozkládá se přes více než 334.000 kilometrů čtverečních a zabírá tak větší plochu než Itálie. Je domovem více než 1500 druhů ryb, 411 druhů korálů a desítek dalších živočišných druhů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí