Středa, 24. dubna 2024

100 milionů korun za necelých 24 hodin. Sbírka na pomoc zničeným jihomoravským obcím vyvolala rekordní vlnu solidarity

100 milionů korun za necelých 24 hodin. Sbírka na pomoc zničeným jihomoravským obcím vyvolala rekordní vlnu solidarity

Sbírku na podporu obcí zpustošených ničivým tornádem spustila Nadace Via ve čtvrtek večer, ihned po katastrofě. Již necelých 24 hodin po jejím spuštění na sbírku přispělo více než 88 tisíc dárců částkou přesahující 100 milionů korun. Část výtěžku Nadace Via uvolní na okamžitou pomoc zasaženým obcím, rozdělení zbývajících prostředků proběhne v koordinaci s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi.

,,Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu," říká Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via. ,,Ukazuje to především neuvěřitelnou štědrost Čechů, kteří se dokázali semknout již při podobných přírodních katastrofách v minulosti a také během koronavirové pandemie. Rekordní výtěžek sbírky je umožněn také technologickým posunem, k němuž došlo v poslední době v oblasti online dárcovství. Prostřednictvím platformy pro online dárcovství Darujme.cz je například možné podobnou dobročinnou sbírku založit za několik desítek minut, a umožnit tak okamžitě dárcům okamžitě zasílat finanční pomoc tam, kde je právě potřeba."

Nadace Via nyní další kroky koordinuje s krizovým štábem Jihomoravského kraje. V první fázi uvolní 20 milionů na okamžitou akutní pomoc zasaženým obcím a jejich obyvatelům a v další fázi sladí postup pomoci také s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi, které rovněž vyhlásily charitativní sbírky na pomoc zpustošenému regionu. ,,Obce i lidé teď řeší akutní následky katastrofy a nejsou ve stavu, kdy mohou okamžitě přijmout peníze. Chceme pomoci rychle, ale uváženě a koordinovaně s ostatními aktéry, tak aby pomoc byla správně zacílená a šla do správných rukou," doplňuje Mihalco.

Ve spolupráci s Jihomoravskou komunitní nadací, která v oblasti dlouhodobě působí, pak Nadace Via plánuje podpořit komunitní projekty, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů