zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sedmá generace 3/2021: Ruce v hlíně

04.07.2021
Obecné
Zemědělství
Sedmá generace 3/2021: Ruce v hlíně

Kdo a proč zahrádkaří? Co a z čeho na zahradě vysadit? Které dvě věci peníze nekoupí? Jak hospodaří komunita Hare Krišna? Proč podporovat rozvojovou žurnalistiku? Jak se kultivuje maso? Kde voda odpočívá? Je ekocida normální? Co je to biotická pumpa? Jak oživit zanesenou požární nádrž? Co cítí jiné bytosti? Nadechne se kultura? Změníme potravinový systém? Jak ne/ztratit duši? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém čísle časopisu Sedmá generace.

V hlavním tématu přibližujeme fenomén zahrádkaření. Lucie Sovová jej představuje v kontextu samozásobitelství, Petr Daněk rozebírá, kdo a proč u nás zahrádkaří, Petr Gibas připomíná historii a přírodní rozměr zahrádkových osad, Kristýna Čermáková přibližuje aktuální zahrádkovou situaci v Praze, Naďa Johanisová referuje o územně-plánovacích bitvách v Brně a Žaneta Gregorová mapuje situaci na tuzemském semínkovém trhu. O zkušenosti ze zambijských zahrádek se dělí Zuzana Mukumayi Filipová, pěstitelské rady připojuje Hana Něničková.

S Veronikou Charvátovou pak zamíříme na krišňáckou farmu Nava Gókula i bratčickou náves Na Bahně, Dominik Obruča obhajuje rozvojovou žurnalistiku, Karolína Kupková nás provede mokřady, Martina Valentíková představuje biotickou pumpu a Renata Svobodová připomíná smutný osud osamělých pěvců. K rozhovorům tentokrát zveme ekozemědělce Christopha Nothomba, výrobce kultivovaného masa Romana Kříže nebo hudebníka Alexandra Smutného.

V Kulturní zahradě se dočkáte eseje Luďka Čertíka Živé, toužící a ukázky z knihy Thomase Berryho Velké dílo - naše cesta do budoucnosti. V recenzích rozebíráme filmy Zkrocení přírody a Inteligence rostlin a knihy Malá lesní škola, Ztracená duše a Beton a hlína, v Mini-Librariu tentokrát doporučujeme knížky pro děti a mládež. Nechybí ani sloupky: pozitivní Terrapie, feministická La Lupa, dokumentární Nedej se!, jazykový Eko-sLovník, paranormální Biostrologické zatmění či přehledy důležitých eko-událostí, vašich ohlasů a budoucích akcí.

Seznam všech článků čísla naleznete ZDE. Tištěná verze Sedmé generace je k dostání na jednom z prodejních míst, e-verze pak na Alza.cz, Floowie.com nebo eBux.cz. Všechny informace o předplatném 7.G najdete tady. Děkujeme vám za podporu.

Na konci letošního roku se Sedmá generace dožívá třicetin. Budeme vám moc vděční, vyplníte-li na webu čtenářský dotazník. Díky vašim podnětům chceme časopis nasměrovat do co nejlepších vod. Stejně tak vám

Ruce v hlíně přeje

redakce 7.G

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí