zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dopřejte si poklidné léto v prostředí malebné ekofarmy

18.07.2021
Zemědělství
Ekologická dovolená, cestování
Dopřejte si poklidné léto v prostředí malebné ekofarmy

Klid, příroda a zvířata všude kolem vás - dejte letos šanci agroturistice a vyrazte společně s dětmi na ekofarmu. Uvidíte, že nejen ty nejmenší, ale i vás pobyt v přírodě dostane. V klidu si odpočinete, naberete nové síly na další dny, a navíc si společně užijete spoustu legrace.

Nemáte rodinu na vesnici? Nevadí. Díky agroturistice se můžete vydat do přírody rovnou na celý víkend, a ještě si vyzkoušet život hospodáře. Krmení zvířat, jízda na koních nebo sbírání vajíček - zažijte s dětmi život na farmě a probuďte v nich lásku k přírodě. Pro výletování s ratolestmi doporučujeme vyrazit na některou z ekofarem s živočišnou produkcí. Děti zde uvidí, jak probíhá péče o zvířata, čím se krmí nebo jak se získává mléko. Rozšíří si tak obzory o výrobě potravin a vybudují si vztah ke zvířatům.

Benefit pro děti i rodiče

Klid a odpočinek od běžného dne - pobyt na farmě je výhrou nejen pro děti, ale i rodiče. Konečně si nebudete muset lámat hlavu s tím, zda se vaše ratolesti dostatečně zabaví. Na farmě je totiž o zážitky postaráno.

Proč zrovna ekofarma?

Ať už se vydáte na kozí, ovčí i kteroukoliv jinou ekofarmu, pravděpodobně zde potkáte jehňátka, kůzlátka, telátka nebo třeba kuřátka. Všechna zvířata zde mají zajištěný život v téměř přirozeném prostředí. Socializují se, žijí ve skupinách, mají volný výběh a většinu svého života tráví na čerstvém vzduchu s přístupem světla a slunce. Ustájena jsou často pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek nebo až těsně před porážkou, aby si na prostředí zvykla a nebyla ve stresu. Celý koloběh života tak v mnoha případech prožijí na jedné farmě, což se také odráží na vysoké kvalitě masa i mléčných výrobků.

Hospodaření v ekologickém zemědělství si zakládá, kromě péče o zvířata, také na péči o půdu a střídání plodin. Při pěstování plodin v bio kvalitě se nepoužívají žádné pesticidy ani umělá hnojiva. Pole jsou plná života v podobě opylovačů, brouků, motýlů i ptactva. Půda obsahuje dostatek humusu i přirozených mikroorganismů. Šetrný přístup k hospodaření vede k uchování půdní úrodnosti a hodnoty pro budoucí generace. Ekologické zemědělství pracuje v souladu s přírodou, využívá obnovitelné zdroje a souzní s přirozeným koloběhem živin. Více informací o biopotravinách a ekologickém zemědělství naleznete na stránkách myjsmebio.cz.

Náš tip: Ekofarma u Kotyků

Ekofarma u Kotyků nabízí ubytování v 2 až 6 lůžkových pokojích, a kromě zapojení se do aktivit v rámci péče o hospodářství můžete vyzkoušet také netradiční ubytování na slámě či posezení u ohně a grilování pochoutek přímo z farmy. Kromě chovných zvířat v podobě krav zde najdete také kočky a psa. Více informací o farmě, hospůdce a produktech v bio kvalitě, které si s sebou můžete odvézt domů najdete zde.

Nejen zážitek, ale i pochoutky

Ekofarmy vám nabídnou také kvalitní biopotraviny. Výběr je opravdu široký - maso, mléčné výrobky, vejce nebo ovoce a zelenina. Nakoupit můžete ve faremním obchodě, ale většina farem má k dispozici také e-shop. Využít můžete i čím dá oblíbenější tzv. bedýnkové systémy a biopotraviny si objednat až domů. Seznam farem hospodařících v režimu ekologického zemědělství najdete na kamprobio.cz a lovime.bio. Výrobky v bio kvalitě seženete také v obchodech, kde ale musí být označeny logem biolistu nebo biozebry. Jen tak 100 % poznáte, že se jedná o bio.

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem ,,Produkt ekologického zemědělství" se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí