zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína a Indie nezaslaly OSN své aktualizované cíle na snížení emisí

02.08.2021
Klimatické změny
Šlendryján
Čína a Indie nezaslaly OSN své aktualizované cíle na snížení emisí

Čína a Indie nezaslaly včas své aktualizované národní plány na dosažení závazků stanovených klimatickou dohodou OSN. V nich měly zhodnotit svůj postup, například ve snižování emisí skleníkových plynů, a stanovit cíle na další léta. Lhůta na zaslání plánů vypršela dnes, poté co ji OSN prodloužila, informovala agentura AP.

Čína je zemí, která vypouští největší objem skleníkových plynů na světě. Indie je pak třetí ve světovém srovnání. Druhá nejvýznamnější země, Spojené státy, zaslala plán v dubnu. Své národní plány poslalo 110 zemí, dalších skoro 90 státu tak ale neučinilo. Jedná se například o Jižní Afriku či Saúdskou Arábii.

Lhůtu při tom OSN posunulo o sedm měsíců kvůli epidemii covidu-19. Generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) Patricia Espinosová uvedla, že materiály, které dorazí po dnešním datu, nebo možné zařadit mezi podklady pro klimatický summit OSN (COP26), který se uskuteční v polovině listopadu ve skotském Glasgow.

Nadcházející klimatický summit je podle agentury DPA považován za obzvlášť důležitý. Státy by měly do jeho začátku připravit ambiciózní klimatické plány. Cílem je naplnit závazky vyplývající z pařížské dohody z roku 2015, a sice dosáhnout toho, aby růst globální průměrné teploty zůstal pod dvěma stupni Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Espinosová uvedla, že předchozí zprávy ukázaly, že se země málo snaží, aby dosáhly cílů klimatické hodnoty uzavřené v roce 2015 v Paříži. "Vlny extrémního vedra, sucha a záplavy všude na světě jsou vážným varováním, že je potřeba udělat více," uvedla Espinosová.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí