zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pomoc po tornádu potřebují i stromy. Zasáhne arboHELP

08.08.2021
Příroda
Les
Pomoc po tornádu potřebují i stromy. Zasáhne arboHELP

Tornádo, které 24. června zasáhlo oblast Hodonínska a Břeclavska, poničilo nejen budovy, ale také soukromé i obecní stromy. Odborníci škody na mimolesní zeleni odhadují na desítky až stovky milionů korun. Stromy na území postižených sídel mohou být nadále poškozené a ohrožovat kolemjdoucí. Je tak nutné je co nejrychleji stabilizovat. Pomoci má akce ,,arboHELP", která je společnou iniciativou společnosti Safe Trees, Českého svazu ochránců přírody, Arboristické akademie a Nadace Partnerství. Za cíl si klade co nejrychleji prozkoumat a stanovit rozsah poškození, následně určit a provést nutné ošetření, případně koordinovat novou výsadbu.

Stovky pomocníků stále usilovně pracují na odstranění následků červnového tornáda. Stranou pozornosti však dosud zůstalo poškození zeleně, kde do současné doby probíhala pouze likvidace vyvrácených, polámaných či "nahnutých" stromů, základní mapování škod pro pojišťovny, likvidace dřevního materiálu a úklid lokalit. Další pomoc nyní nabízí spolek arboHELP. Slučuje čtyři společnosti, které se soustředí na ochranu přírody a zeleně. ,,Pomoc arboHELP zahrnuje konkrétní tři kroky. Prostřednictvím speciálního formuláře organizujeme dobrovolníky zejména z řad arboristů, kteří posílí náš tým a pomohou nám zjistit konkrétní škody na porostu a identifikovat stromy, u kterých je třeba zasáhnout prioritně. Dřeviny mohou být vážně poškozené, aniž to je na první pohled vidět. Představují tak druhotné nebezpečí pro své okolí. Přesný rozsah teprve upřesňujeme, ale celkové škody na obecní zeleni se vyšplhají do desítek až stovek milionů korun," vysvětluje Jan Forejt ze společnosti Safe Trees, která se zaměřuje nad arboristiku. Na základě nasbíraných dat odborníci nabídnou zpracování znaleckého posudku s kvantifikací majetkové újmy na stromech, ke které došlo v důsledku katastrofy.

Na průzkum navážou ošetření a výsadba

Následovat by měly konkrétní diagnostika a ošetření vytipovaných stromů. ,,Očekáváme, že zapotřebí budou především stabilizační řezy, bezpečnostní vazby a jejich revize, popřípadě kácení dřevin, které již nepůjde stabilizovat," říká Josef Grábner, předseda Arboristické akademie.

Porost v poničených obcích následně nahradí nová výsadba, která proběhne v podzimním a jarním období. Jednou z možností, jak se zapojit, je veřejná sbírka určená na zeleň a obnovu veřejných budov od Nadace Partnerství, která na jižní Moravě dlouhodobě působí. ,,Nové domy potřebují také nové stromy. Aby region nepřipomínal Saharu, a naopak byl do budoucna odolnější k projevům klimatické krize jako sucho, eroze nebo přívalové deště a záplavy," uvádí ředitel Nadace Partnerství Petr Kazda. Hodnota poskytnutých zásahů a výsadby přesáhne miliony. Finanční prostředky, zajištěné Nadací Partnerství pokryjí rostlinný materiál, ošetření poškozených stromů nebo konzultační činnost a přípravu kvalitních projektů. O výsadby a jejich evidenci se postarají profesionální zahradnické a arboristické firmy s účastí místních dobrovolníků a zástupců samospráv obcí.

Dlouhodobou obnovu regionu koordinuje koalice nadací, které budou pomáhat vždy v konkrétní obci. Mezi zapojené organizace vedle Nadace Partnerství patří také Nadace Proměny, Nadace Via a Nadace Veronica.

Všechny kroky jsou konzultované s městem Hodonín

arboHELP se soustředí na všechny poškozené obce, konkrétní kroky koordinuje především s městem Hodonín, odkud je řízeno velké množství záchranných aktivit. ,,Odborníci nám pomáhají snižovat škody a identifikují místa, která by mohla představovat sekundární ohrožení pro naše občany. Experti pomáhají zvýšit bezpečí, ale i vyčíslit náklady na zachování a obnovu zeleně ve městě," říká Ladislav Ambrozek, místostarosta Hodonína.

Nikdo neví, jak tornádo na stromy působí

V rámci primárního průzkumu bude kontrolována kompletní stromová populace, data pak budou zanesena do oborového portálu www.stromypodkontrolou.cz, který zaznamenává stav dřevin a případnou nutnost zásahů. ,,Především ale musíme zjistit, jak přesně tornádo stromy zasáhlo. V Česku je poškození způsobené tak silným větrným náporem zcela novou událostí, která přinese obrovskou porci zajímavých zjištění a zlepší naše poznání biomechaniky stromů. V současné době nejsou známy mechanismy, jakými tornádo na stromy ve střední Evropě působí. Extrémní přetížení může způsobit i dosud neznámé změny v nosných prvcích stromů - jejich kmenech i kořenovém systému. V případě, že by se situace někde opakovala, budeme díky takto získaným a zanalyzovaným datům na řešení následků výrazně lépe připraveni," myslí si Jaroslav Kolařík, ředitel společnosti Safe Trees.

V současnosti spolek spustil i jednoduchý web na adrese https://help.arboristika.cz/, který bude možné využít pro koordinaci následujících kroků a obsahuje formuláře pro nabídku spolupráce i pro žádost o pomoc.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí