zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tuzemské starosty stále více zajímá, jaký vzduch jejich občané dýchají

19.08.2021
Ovzduší
Urbánní ekologie
Zdraví
Tuzemské starosty stále více zajímá, jaký vzduch jejich občané dýchají

Kvalita ovzduší je v Česku stále větším tématem. Prachové částice jsou nepřímo zodpovědné za zhruba 12 tisíc předčasných úmrtí ročně, a proto se radnice začínají zaobírat tím, jaký vzduch občané v daném místě dýchají. Projekt Agdata City od svého vzniku v létě loňského roku využívá již více než 30 českých samospráv a 250 tisíc obyvatel. V letošním roce navíc expandoval na Slovensko, kde monitoruje vzduch již v 5 městech. Trend je tedy jasný - kvalita života v obci se stále častěji měří kvalitou vzduchu.

Meteostanice již ve více než 30 městech

Prachové částice PM 2,5 jsou zodpovědné za předčasné úmrtí u zhruba 10 až 12 tisíc lidí ročně v České republice. V rámci celé Evropy se jedná zhruba o 350 tisíc lidí. Podle WHO například v Indii zemřelo na problémy spojené s kvalitou ovzduší více než 1,5 milionů lidí jen v roce 2019. Tato čísla jsou velmi alarmující. Čeští starostové na malých obcích a ve větších městech i proto mají stále větší zájem o informace v reálném čase o tom, zda ovzduší ve městě je či není zdraví škodlivé. Po pilotních samosprávách na Moravě a ve Slezsku se Agdata City rozrostlo i směrem na západ do Čech a v současné době jsou moderní meteostanice nainstalované v Praze, Chrudimi, Lounech či v západočeských Přešticích. Celkem se jedná o více než 30 tuzemských samospráv.

,,Navzdory koronavirové pandemii a ztíženým možnostem, jak náš produkt dovézt a ukázat, jsme za rok zaznamenali nebývalý nárůst. Naším cílem bylo zapojit letos i nějaké samosprávy v Čechách, což se nám povedlo naplnit, a v současné době vyjednáváme také s několika městskými částmi v Praze a v Brně. Musím říci, že jsme takový zájem o data nečekali. V současné době máme nainstalováno 30 meteostanic a 50 air senzorů na prach, oxidy dusíky, síry, troposférický ozon nebo oxid uhličitý po celé České republice a další jsou v jednání. Informace z našich přístrojů se podle našich propočtů dostanou k více než 250 tisíc obyvatel," uvádí Jiří Musil, zakladatel projektu Agdata City.

Meteostanice a senzory Agdata City jsou schopné monitorovat prašnost v pásmech PM1, PM2, PM2,5 a PM10 a zároveň sledovat molekuly NO2, SO2, O3 nebo CO2. Starostové mohou díky tomu stanovit hraniční hodnoty, o jejichž překročení budou informovat pomocí SMS či emailu. To se může týkat například mateřských či základních škol, kdy při překročení limitů budou ředitelé včas varovaní a zamezí větrání nebo nevezmou děti ven na procházku. Důsledný monitoring a včasné informování občanů o zhoršeném stavu ovzduší tak může dokonce zachránit život. Vzhledem k současné pandemii covid-19, která zhoršuje respirační potíže, je čisté ovzduší jedním ze základních předpokladů pro lepší průběh pandemie i v hyperlokálním měřítku.

Po úspěchu v České republice přišla expanze na Slovensko

V letošním roce se Agdata City podařilo vyvézt své meteostanice a senzory i za hranice Česka. Hned 5 slovenských měst využívá systém Agdata City, díky kterému mohou starostové občany ihned informovat o stavu ovzduší. Jedná se například o centrum slovenského obuvnického průmyslu město Partizánske nebo Levice, která patří mezi 20 nejlidnatějších měst na Slovensku.

,,V současné době jednáme s více městy na Slovensku, kde se nám místní představitele daří přesvědčovat o tom, že je důležité monitorovat kvalitu vzduchu. Vzhledem k tomu, že jsme na trhu pouze rok, považujeme zahraniční expanzi za obrovský úspěch. I díky pilotnímu projektu ve slezských Petrovicích u Karviné se nám podařilo zaujmout rovněž polskou stranu Slezska a jednáme s tamními starosty v popílkem velmi postižené lokalitě o instalaci senzorů a meteostanic. Takže v letošním roce nemusí zůstat jen u Slovenska, ale plánujeme i zapojení Polska nebo Maďarska." uzavírá Jiří Musil.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí