zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O stížnostech v kauze otravy Bečvy rozhodne žalobce nejspíše začátkem září

24.08.2021
Voda
Havárie
Šlendryján
O stížnostech v kauze otravy Bečvy rozhodne žalobce nejspíše začátkem září

O stížnostech proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze loňské otravy řeky Bečvy rozhodne státní zástupce nejspíše začátkem září. Stížnost podaly právnická i fyzická osoba z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, které policie v souvislosti s případem v červnu obvinila ze dvou trestných činů. Spisový materiál je velmi obsáhlý, řekl dnes ČTK státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně, které se kauzou zabývá.

Na rozhodnutí o stížnosti se podle Bareše nyní pracuje. "Spisový materiál je obsáhlý, jsou to dva prádelní koše plné šanonů. Obě (obviněné) osoby podaly stížnost, mají stejného obhájce. Bude rozhodováno zřejmě začátkem září," uvedl žalobce.

Policie zahájila kvůli otravě Bečvy trestní stíhání jednoho člověka a jedné firmy koncem června. Podle kriminalistů jde o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Obviněnému člověku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.

Z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi (ČT) následně vyplynulo, že obviněnou je tato firma. Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Hospodářské noviny v minulých týdnech několikrát uvedly, že obviněným člověkem je zřejmě jednatel Havelka. Redakce ČTK se ho dnes opětovně pokoušela telefonicky kontaktovat s žádostí o vyjádření, avšak neúspěšně.

Kromě orgánů činných v trestním řízení se otravou Bečvy zabývá také sněmovní vyšetřovací komise. Dnes se v Praze koná její neveřejná schůze. V plánu má slyšení poslance ANO a zástupce valašskomeziříčské chemičky Deza Pavla Pustějovského, zlínského krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka a ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí