zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skryté plasty, které končí v oceánech

03.09.2021
Ekostyl
Odpady
Čištění odpadních vod
Doprava
Ekologická auta
Ekologické vzdělání a výchova
Příroda
Recyklace
Voda
Zdraví
Skryté plasty, které končí v oceánech

V oceánech končí mnoho plastů, tašky, pytlíky, plastové nápojové obaly, příbory, tácky, nafukovací balónky... Ale možná vás překvapí, že jsou i další zdroje znečištění o kterých jste možná nevěděli a které máte možnost i vy, alespoň částečně omezit.

Oblečení

Šaty dělaj nejen člověka, ale i neskutečné množství odpadů, hlavně ty vyrobené ze syntetických vláken. Při každém praní tento umělý textil uvolňuje do vody vlákna plastu, které se bez problému dostanou přes čističky odpadních vod do našich řek a pak do oceánů. Zde je jediná možnost, a to vyhýbat se oblečení ze syntetických látek. A pokud už ho vlastníte, tak zvažte, jestli je nutné ho tak často prát.

Zbytky průmyslového rybolovu

Tento průmysl je zodpovědný až za 640 000 tun rybářského náčiní (sítí, vlasců, pastí a dalších nástrojů) odhozeného do oceánu. Až 70% mikroplastů nalezených u hladiny oceánu jsou důsledkem průmyslového rybaření. Až 100 000 velkých mořských živočichů přijde ročně o život v důsledku zamotání do opuštěného rybářského vybavení. V 70% procentech zamotání a úmrtí či poranění mořských živočichů jsou zodpovědné odhozené rybářské sítě. Zde může každý zvážit, jestli nedat přednost naší České rybě, případně se snažit co nejvíce zjistit o původu a způsobu lovu/chovu mořských ryb, které kupujeme.

Třpytky, kosmetika

Možná si to neuvědomujete, ale třpytky jsou z plastu a řada kosmetiky obsahuje také malé plastové částice (např. zubní pasty, peelingy, sprchové gely apod.). Tyto částečky plastů jsou tak jemné, že je čističky vod nezachytí, podobně jako v případě mikrovláken. Vězte, že zbytky z vašeho třpytivého makeupu přežijí v oceánech mnohem déle, než fotky, které s vašimi výtvory umístíte na Instagram. Zde alternativy existují, rozložitelné třpytky, či kosmetika bez mikroplastu. Stačí si jen všímat složení toho, co kupujete.

Pneumatiky

Věděli jste, že pneumatiky jsou jedním z nejběžnějších zdrojů plastového znečištění na světě? Dle studií jsou pneumatiky zodpovědné až za 28% plastového znečištění oceánů. Při jízdě, když se pneumatiky opotřebovávají, mikroplasty zůstávají na silnici, odkud jsou pak deštěm spláchnuty do řek, odkud putují do oceánu. Odhaduje se, že se z pneumatik uvolní každoročně až 550 000 tun částic menších než 0,01 mm, přičemž téměř polovina skončí v oceánu. K tomu přidejte částečky které pochází ze značení silnic a z brždění. Za dobu životnosti pneumatika průměrně ztratí 4kg své váhy. Stačí si vzít jen kalkulačku a počítat...
Jak tento zdroj znečištění omezit? Elektromobilita nám nepomůže, možná tak trochu rekuperace brzdné energie. Jediná možnost je omezit cesty autem, dopravovat se pěšky a nebo hromadnou dopravou, kde volit spíše tramvaje a vlaky než autobusy a trolejbusy. A to už je pěkná výzva!

Miroslav Kubásek
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí