Pátek, 19. dubna 2024

Bude se kosmetika znovu testovat na zvířatech? Ochránci zvířat bojují za zachování zákazu

Bude se kosmetika znovu testovat na zvířatech? Ochránci zvířat bojují za zachování zákazu

Svoboda zvířat v ČR zahájila kampaň za Evropu bez pokusů na zvířatech. Vyzývá občany k podpisu evropské občanské iniciativy, jejímž cílem je zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech i přijetí plánu na postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Aby ČR splnila požadovaný limit, musí Svoboda zvířat sebrat nejméně 14 805 ověřených podpisů. Během prvních tří dnů iniciativu podepsalo více než 1800 českých občanů.

Evropská občanská iniciativa je mechanismus, kterým občané EU vyzývají Evropskou komisi, aby navrhla novou legislativu. Tuto iniciativu organizují organizace na ochranu zvířat People for the Ethical Treatment of Animals (PETA), Cruelty Free Europe (CFE), Humane Society International (HSI), Eurogroup for Animals a European Coalition to End Animal Experiments (ECEAE), zastupující celkem 100 členských organizací z 26 členských států EU. V ČR kampaň organizuje Svoboda zvířat, která je členem CFE i ECEAE. K organizacím se připojily také kosmetické společnosti (např. Dove a The Body Shop), aby zmobilizovaly 1 milion evropských občanů a zabránily ohrožení evropského zákazu testování kosmetiky na zvířatech.

V roce 2004 Evropská unie zakázala testování kosmetických výrobků na zvířatech. V roce 2009 zakázala testování kosmetických přísad a nakonec v roce 2013 zakázala prodej kosmetiky, která byla testována na zvířatech. Přístup EU se stal vzorem pro regulační změny v zemích po celé! m světě.

Nedávné požadavky Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) na testování však tyto zákazy fakticky ničí a ohrožují další pokrok, po kterém Evropský parlament od roku 2018 odvážně volá - celosvětový zákaz veškerého testování kosmetiky na zvířatech do roku 2023.

Agentura ECHA navrhuje nové testování na zvířatech u složek, o nichž je již známo, že jsou bezpečné. Spotřebitelé tyto složky bezpečně používají a v továrnách se s nimi bezpečně zachází již mnoho let. ECHA dokonce navrhuje nové testování i u složek, které se používají výhradně pro kosmetické účely. Pokud se tento návrh uskuteční, mohou být krutým testům podrobeny další miliony zvířat. A to i přestože existují moderní vědecké metody bez zvířat. Ty jsou relevantnější pro člověka a vědci zabývající se bezpečností je vyvíjejí a používají již desítky let.

Iniciativa za Evropu bez pokusů na zvířatech má za cíl také přijetí plánu na postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Podle ochránců zvířat klesá p! očet pokusných zvířat příliš pomalu (průměrně o 2 % za rok) a ! využívání zvířat ve výzkumu přináší nejen velké utrpení zvířatům, ale může znamenat i nepřesné a zavádějící výsledky.

Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat říká: "Podle průzkumů veřejného mínění souhlasí tři čtvrtiny dospělých v členských státech EU s tím, že testování kosmetických výrobků a jejich složek na zvířatech je za všech okolností nepřijatelné, a 70 % podporuje plán postupného ukončení veškerého testování na zvířatech. Díky evropské iniciativě můžeme přimět rozhodující činitele, aby ochránili průlomové zákazy a zajistili kroky k definitivnímu ukončení utrpení zvířat v laboratořích EU. Nedávno zveřejněné statistiky EU znovu dokazují, že počet pokusů na zvířatech v čase klesá jen nepatrně a stále probíhají i pokusy, k nimž existují alternativy bez zvířat. To se musí změnit."

Lidé mohou iniciativu podepsat na stránkách www.zapokusybezzvirat.cz.

Více informací na
www.zapokusybezzvirat.cz, www.svobodazvirat.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů