Alternativní zdroje: byznys budoucnosti
Oblast obnovitelných zdrojů bude v příštích letech jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví výroby elektrické energie. Tvrdí to studie Sun in Action II, která bude k dispozici koncem června, i v květnu zveřejněný International Energy Outlook 2003. Také ekologická organizace Greenpeace vydala studii o alternativních zdrojích pod názvem Solar generation. Z těchto informací vyplývá:
Podíl obnovitelných zdrojů se zvýší ve světě do roku 2025 o celých padesát šest procent.
Ročně je do subvencí klasických energií investováno vládami ve světě kolem 300 miliard dolarů.
Výraznější subvencování obnovitelných energií by mohlo v Evropě podpořit vznik nových 60 tisíc podniků.
Solární energetika má potenciál zajistit čistou energii pro více než miliardu lidí a do roku 2020 vytvořit dva milióny nových pracovních příležitostí. Do roku 2040 může slunce pokrývat už dvacet šest procent spotřeby energie celého lidstva.
Renovace a výstavba nových vodních elektráren ve střední Evropě se pro koncerny stává lukrativním byznysem:
- Rumunsko plánuje do roku 2004 výstavbu nových bloků v hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Investory jsou italský Enel a francouzská společnost FEF.
- V Maďarsku má být konsorciem Siemens modernizována do roku 2006 hydroelektrárna.
- Polsko plánuje investici do vývoje alternativních zdrojů ve výši 3,2 miliardy dolarů. Například německá firma P&T Technology bude do roku 2012 instalovat větrné elektrárny.
- V Bulharsku má být v červnu dokončena privatizace energetiky, mělo by následovat rozšíření kapacit vodních elektráren.
ZDROJ: HN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?